Microsoft Power BI Premium Per User dostępny od kwietnia 2021

Podczas konferencji Microsoft Ignite 2021 ogłoszono, że usługa Power BI Premium w wersji na użytkownika będzie dostępna już od 2 kwietnia 2021 roku w cenie 20 USD miesięcznie. Cena ta jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do dostępnych na rynku rozwiązań i sprawia, że analitycy biznesowi otrzymają zupełnie nowy pakiet możliwości, które wcześniej były dostępne tylko dla profesjonalnych inżynierów danych.

Power BI Premium – jakie korzyści zapewnia użytkownikom?

Microsoft Power BI umożliwia uzyskanie dokładnych informacji biznesowych dzięki doświadczeniu opartemu na sztucznej inteligencji. Power BI Premium pozwala analitykom biznesowym nie tylko analizować i wizualizować dane, ale także budować kompleksową platformę danych za pomocą metody „przeciągnij i upuść”. Przez to zyskują oni możliwość korzystania z narzędzia, które w sposób kompleksowy pozwala agregować, segmentować i wizualizować nawet bardzo duże ilości danych pochodzących z różnych źródeł.

Dodatkowo Microsoft Power BI Premium zapewnia:

  • Zautomatyzowane uczenie maszynowe (AutoML) w usłudze Power BI umożliwia użytkownikom biznesowym tworzenie modeli ML w celu przewidywania wyników bez konieczności pisania kodu.
  • Power BI wzbogaca dane o bogaty zestaw funkcji z Azure Cognitive Services, w tym analizę sentymentu, ekstrakcję fraz kluczowych, wykrywanie języka i tagowanie obrazów.
  • Przepływy danych Power BI w wersji Premium oferują użytkownikom możliwość przygotowania danych do raportów za pomocą kilku kliknięć przy użyciu interfejsu wizualnego.
  • Ulepszony silnik obliczeniowy Power BI Premium automatycznie dba o wydajność w miarę wzrostu ilości danych, a kroki przygotowania danych mogą być przechowywane jako bloki w Microsoft Azure Data Lake Storage Gen2 w celu ponownego wykorzystania w całej organizacji.
  • Deployment pipelines pomagają zespołom zarządzać cyklem życia ich zasobów, dzięki czemu mogą rozwijać i testować swoje raporty, dashboardy i zestawy danych, zanim zostaną one wykorzystane przez użytkowników.
  • Użytkownicy Power BI Premium mogą tworzyć zaawansowane raporty w różnych formatach, takich jak PDF i PPT, które mogą następnie osadzać w aplikacjach i które są przeznaczone także do druku lub dalszego udostępniania.
  • Zestawy danych usługi Power BI zawierają modele semantyczne BI i są oparte na technologii AS, która jest również dostarczana w usługach SSAS i AAS. Możliwość odczytu/zapisu w formacie XMLLA pozwala na zarządzanie modelem semantycznym nie tylko za pomocą Power BI Desktop, ale również za pomocą dowolnych aplikacji i narzędzi firmy Microsoft lub innych dostawców.
  • Power BI ma wdrożone zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które idą w parze z szyfrowaniem danych i zapobieganiem ich utracie.
  • Aktualizacja zawiera dodatkowo funkcję autoskalowania, która automatycznie dodaje rdzenie vCore do pojemności Premium, gdy wykorzystanie jest największe i usuwa je, gdy nie są już potrzebne.

Ilość danych rośnie w postępie geometrycznym, a potrzeba łatwego pozyskiwania informacji do podejmowania właściwych decyzji jest coraz większa. Przedsiębiorcy potrzebują rozwiązań, które są skalowalne, w pełni dostosowane do ich potrzeb, łatwe w zarządzaniu i nie generują wysokich kosztów. Nic więc w tym dziwnego, że Microsoft jest liderem rynku w zakresie rozwiązań BI, co potwierdza także tegoroczny raport Gartnera „Magic Quadrant”.