Kiedy warto wdrożyć systemy klasy Business Intelligence, takie jak Power BI?
2021-05-31 Z branży BI

Kiedy warto wdrożyć systemy klasy Business Intelligence, takie jak Power BI?


Narzędzia klasy business intelligence, takie jak Microsoft Power BI, są bardzo przydatne w biznesie. Pomagają podejmować kluczowe decyzje, wspierają proces realizacji i oceny skuteczności osiągania celów marketingowych i sprzedażowych, ułatwiają pogłębianie wiedzy na temat potrzeb i zachowania klientów. Jednak jak w przypadku każdej inwestycji, wdrożenie systemu do analizy danych wiąże się z pewnymi kosztami i reorganizacją w firmie. Jak zatem ustalić, czy już na to pora? Tego dowiesz się z artykułu.

Co wskazuje na to, że powinieneś skorzystać z rozwiązań business intelligence?

Każda firma ma inne cele, potrzeby oraz budżet. Trudno dlatego jednoznacznie ustalić, kiedy należy wprowadzić omawiane rozwiązania. Jeśli jednak obroty Twojego przedsiębiorstwa z roku na rok rosną, a Twoim nadrzędnym celem jest rozwój firmy i zdobycie pozycji lidera rynku, to narzędzia takie jak Power BI z pewnością będą wspierać Twój biznes w realizacji przyjętej strategii. Jakie inne czynniki powinny skłonić Cię do zastanowienia się nad wdrożeniem systemu Microsoft Power BI w Twoim przedsiębiorstwie?

1. Posiadasz wiele danych, ale nie możesz z nich wyciągnąć żadnych konkretnych wniosków

Jeśli gromadzone dane nie prowadzą do wyciągnięcia żadnych konkretnych informacji zwrotnych, zapewne potrzebujesz systemu BI. To właśnie on pomoże Ci dostrzec korelacje, trendy i dostosować działania w celu realizacji celów biznesowych.

2. Analizowanie danych jest mocno powiązane z działem IT

Jeśli to dział IT kontroluje wszystkie dane firmy i generowanie raportów, to ich kompleksowa analiza może stać się problematyczna. Bez systemu takiego jak Power BI będzie ono wymagać zawsze kogoś z technicznymi umiejętnościami.

3. Nadal polegasz na arkuszach kalkulacyjnych, pomimo ogromu gromadzonych danych

Excel ma pewną granicę skalowalności. Gdy się ją przekroczy, analiza danych i raportowanie stają się bardzo czasochłonne i mało efektywne. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są narzędzia business intelligence, dla których analiza danych pochodzących z wielu źródeł i to w czasie rzeczywistym nie stanowi problemu. Co więcej, pozwalają one na tworzenie efektywnych wizualizacji danych i raportów.

Co nie powinno powstrzymywać Cię od wprowadzenia analityki biznesowej?

  • Integracja systemu ERP

Świetnym momentem na wdrożenie Power BI jest instalacja systemu ERP czy też innego rozwiązania do zarządzania sprzedażą. Systemy klasy business intelligence nie komplikują wdrożenia ERP. Wręcz przeciwnie – pomagają natychmiast zobaczyć, czy przepływ danych odbywa się prawidłowo. Można nawet powiedzieć, że wdrożenie obu systemów w tym samym czasie może przynieść Twojej firmie wymierne korzyści.

  • Brak możliwości zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników

Zdajesz sobie sprawę z tego, co daje analiza danych, ale nie stać Cię na zatrudnienie analityka biznesowego? Nie musi to stanowić przeszkody. Obecne systemy do analizy biznesowej, takie jak Power BI, są bardzo intuicyjne i pomagają przeprowadzać dokładne analizy nawet osobom bez dogłębnej wiedzy technicznej. Co więcej, wiele z tych narzędzi potrafi samodzielnie rozpoznawać i analizować dane, tworząc całe arkusze kalkulacyjne. Power BI usprawnia analizę danych i dostarcza cennych informacji biznesowych.

Jeśli chcesz wdrożyć system Power BI, to skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni i certyfikowani konsultanci wybiorą najlepsze dla Twojej firmy rozwiązanie!

 

Formularz zgłoszenia