Efektywne tworzenie wizualizacji danych i raportów

Każdy, kto prowadzi firmę doskonale wie, że ilość danych, którą agregujemy każdego dnia jest ogromna. Pochodzą one zarówno z zasobów własnych (np. CRM), jak i zewnętrznych (np. media społecznościowe, sieci afiliacyjne). Będą one stanowić cenne aktywo dla naszego przedsiębiorstwa tylko wtedy, gdy będziemy potrafili je poddać wnikliwej analizie i wyciągać na ich podstawie biznesowe wnioski. Niestety nie każdy ma zmysł analityczny i wie, jak korzystać z danych. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowe technologie oraz systemy do analizy danych, takie jak Power BI!

Wizualizacja danych – dlaczego jest tak ważna?

Surowe dane w postaci ciągu liczb, procentów i tabel nie dają jasnego i czytelnego wglądu w stan kondycji firmy. Dopiero odpowiednie ich graficzne zwizualizowanie i przedstawienie w formie raportów przynosi każdemu z działów firmy szereg korzyści. Wizualizacja danych odwołuje się do wzrokowych procesów poznawczych, które pomagają efektywniej syntezować informacje.

Najczęściej spotykane formy przetwarzania danych oraz ich wizualizacji to:

 • Infografiki,
 • Tabele,
 • Dashboardy,
 • Wykresy.

Do wizualizacji danych warto wybrać narzędzie, które ułatwi nam pracę oraz przyśpieszy proces przetwarzania nawet dużej ilości danych. Wśród tych najczęściej używanych znajdują się programy takie jak Excel, Tableau oraz Power BI. Które z nich wybrać? Excel jest znany niemal powszechnie. Jeśli jednak zastanawiacie się nad możliwościami pozostałych dwóch systemów, to zapraszamy Was do lektury naszego wpisu na blogu – „Power BI czy Tableau – porównanie biznesowe dwóch systemów do analizy danych”. Kolejny krok to przystąpienie do działania.

Jak poprawnie wizualizować dane?

 • Znajdź historię w swoich danych

Tzw. data storytelling to potężne narzędzie zwłaszcza w świecie, który wymaga twardych dowodów. Ożywienie surowych danych i opowiedzenie za ich pomocą historii (np. rozwoju działu firmy) potrafi znakomicie przyciągnąć uwagę. Postaraj się zatem w swoich danych znaleźć pewien motyw przewodni, który zawrze w sobie główny przekaz.

 • Zadbaj o spójne metody wizualizacji

Aby odbiorca mógł szybko porównywać kolejne przedstawiane informacje, trzymaj się kilku wybranych sposobów przedstawiania danych. Korzystaj z jednego typu wykresów. Dzięki temu odbiorca nie będzie przytłoczony dużą liczbą zmiennych przedstawionych w odmienny sposób.

 • Słowa też mają znaczenie

Choć w wizualizacji danych najważniejsze jest efektywne przedstawienie wykresów, to jednak odpowiednie dostosowanie nagłówków także jest kluczowe. Przykładowo zwykły nagłówek „Sprzedaż” nie wystarczy. Aby przekazać w swoich danych historię, rozwiń tę myśl – „Sprzedaż wzrosła, ale w niewystarczającym stopniu”. Dzięki temu każdy odbiorca będzie wiedział, czego dowodzą prezentowane informacje.

 • Wybierz odpowiednią kolorystykę

Do wizualizacji danych dotyczących poszczególnych okresów używaj zróżnicowanych kolorów. Pamiętaj, aby nie były one zbyt jaskrawe. Zbyt duża paleta barw może odwrócić uwagę od kluczowych aspektów raportu i „zmęczyć” oko czytającego. Pamiętaj także o tym, jak zwykle odbiorcy kojarzą kolory. Nie używaj zatem koloru czerwonego dla „pozytywnych” wartości, a zielonego dla „negatywnych”.

Wizualizacja danych w Microsoft Power BI

Oczywiście poza stosowaniem się do podanych wskazówek, dobrze jest też korzystać z odpowiednich narzędzi. Jednym ze sprawdzonych programów do analizy i wizualizacji danych jest system Microsoft Power BI. Pozwala on na:

 • Agregację danych pochodzących z wielu źródeł i tworzenie na ich podstawie przejrzystych oraz interaktywnych wykresów,
 • Tworzenie wizualizacji niestandardowych, dzięki czemu Twoje raporty nabiorą unikalnego wyglądu, idealnie dostosowanego do prezentowanego zagadnienia,
 • Współdzielenie raportów ze wszystkimi osobami w danej organizacji oraz stały dostęp 24h na dobę do danych firmowych.

Jeśli efektywne tworzenie wizualizacji i raportów to temat, którym się interesujesz lub jest to zagadnienie, które sprawia Ci pewnego rodzaju trudności, to koniecznie skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci opracować czytelne oraz wartościowe raporty z wykorzystaniem Power BI!