Jakie narzędzia wspierają pracę zdalną?
Praca zdalna, traktowana początkowo nieufnie, zaczęła z upływem czasu zyskiwać coraz więcej zwolenników i z dużym prawdopodobieństwem zagości w wielu organizacjach na stałe. Na jej korzyść przemawia zwłaszcza obniżenie kosztów funkcjonowania biura po stronie pracodawcy oraz większa swoboda w zarządzaniu czasem przez pracowników.
Jednym z kluczowych czynników wpływających na efektywność telepracy jest wdrożenie sprawnego systemu komunikacji, koordynacji działań, wymiany informacji i analityki biznesowej (Business Intelligence, BI). Nieocenione usługi oddają tu nowoczesne platformy teleinformatyczne, dostępne niezależnie od czasu i miejsca, w którym znajduje się użytkownik.
Liderem tego typu rozwiązań jest Microsoft i jego platforma Power BI, czyli nowoczesny system do analizy danych z wielu źródeł oraz tworzenia, wizualizacji i publikacji raportów online.
Oferowane przez koncern z Redmont rozwiązanie doceniła firma analityczna Gartner w prestiżowym rankingu Magic Quadrant 2020. Zwrócono uwagę zwłaszcza na kompatybilność Power BI z innymi bazami danych i usługami webowymi, poziom dostosowania oferowanych rozwiązań do potrzeb klientów oraz pełne wsparcie techniczne użytkowników.
Dlaczego warto wdrożyć w firmie platformę Power BI?
Microsoft Power BI jest kompleksowym rozwiązaniem, umożliwiającym zaawansowaną analizę i łączenie danych pochodzących z różnych źródeł, ich obróbkę, wizualizację i prezentację w postaci czytelnych, interaktywnych raportów. Doskonale sprawdza się w pracy analityków i menedżerów działów sprzedaży, finansów i marketingu.
Microsoft Power BI jest systemem klasy self-service BI, skierowanym do końcowych użytkowników, którym umożliwia budowanie analiz na własne potrzeby. Jego obsługa z założenia ma być prostsza od obsługi klasycznych systemów business intelligence. Tworzenie raportów jest szybkie, intuicyjnie a ich zakres można dowolnie modyfikować.
Za pomocą narzędzia Power BI możemy m.in.:
- automatycznie pobrać i połączyć dane z interesujących nas źródeł wewnętrznych i zewnętrznych (np. stron internetowych, Facebooka, Google Analytics),
- oczyścić je i przeprowadzić transformację do oczekiwanej postaci,
- budować zaawansowane modele i wskazywać powiązania między nimi,
- tworzyć przejrzyste, interaktywne wizualizacje wyników – zarówno w formie tradycyjnych wykresów, jak i danych nałożonych na mapę z możliwością definiowania odpowiednich filtrów,
- prezentować i współdzielić raporty online ze współpracownikami i klientami.
Platforma Power BI dostępna jest w bezpłatnej wersji desktopowej (ograniczenie danych do 1GB i brak możliwości współdzielenia raportów z możliwością zapłaty za rozszerzone funkcje), abonamentowej chmurowej (będącej częścią usługi Office 365) oraz mobilnej dla systemów iOS, Android i Windows 10.