Fakty i mity na temat systemów do analizy danych

Systemy do analizy danych to bardzo przydatne rozwiązania w biznesie. Jednak z czasem narosły wokół nich liczne mity, które niestety wielu zniechęciły do korzystania z nich. W tym artykule rozprawimy się z czterema z nich, które najczęściej pojawiają się w biznesowych rozmowach.

Mit 1: Excel to uniwersalne i w pełni wystarczające narzędzie do analizy danych

Arkusz kalkulacyjny Excel jest oczywiście bardzo przydatny, jednak jego możliwości są ograniczone, jeśli chcemy analizować duże ilości danych, które pochodzą z wielu źródeł. Problematyczna jest także kwestia niedostosowania do kompleksowego raportowania, skalowania czy współdzielenia otrzymanych wyników raportów. Excel nie zapewnia także stałego dostępu do danych dla wszystkich pracowników firmy, przez co analiza danych i podejmowanie na ich podstawie decyzji biznesowych stają się trudne. Przykładem kompleksowego rozwiązania, dostosowanego do potrzeb współczesnej analityki biznesowej jest system Microsoft Power BI.

Mit 2: Zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania wystarczy do analizy danych

Oczywiście od czegoś trzeba zacząć – wdrożenie systemu do analizy danych to pierwszy ważny krok. Nie można jednak na nim poprzestać. Aby faktycznie korzystać z możliwości, jakie daje business intelligence i narzędzia takie jak Power BI, należy zmienić nastawienie w samym zarządzaniu firmą i podejmowaniu decyzji. Potrzebna jest swego rodzaju zmiana kulturowa, która sprawi, że na spotkaniach decyzyjnych pierwszeństwo będą miały dane wyciągnięte z analiz, a nie osobiste preferencje czy domniemania. Opierając kulturę organizacyjną na analizie danych, możemy mieć pewność, że każda podejmowana w firmie decyzja będzie oparta na solidnych filarach.

Mit 3: Systemy do analizy danych są zbyt drogie w przypadku potrzeb większości firm

Wiele przedsiębiorstw wychodzi z założenia, że współczesne systemy do analizy danych, takie jak Power BI, przeznaczone są jedynie dla dużych korporacji o ogromnym budżecie. W efekcie nie biorą takich rozwiązań pod uwagę i polegają na procesach manualnych, realizowanych zwykle za pomocą Excela.

Niestety, takie podejście nie uwzględnia ukrytych kosztów. Warto przekalkulować, ile czasu firma traci na ręczne zbieranie danych i tworzenie raportów od zera i jak bardzo cierpi na tym proces podejmowania decyzji, gdy nie można łatwo uzyskać dostępu do danych. Oczywiście koszty inwestycji w systemy do analizy danych trzeba rozpatrywać długofalowo. Jednak dla przykładu cena wspomnianego narzędzia Power BI Pro zaczyna się już od 9,99 USD miesięcznie za użytkownika, co nie powinno stanowić bariery dla większości firm.

Mit 4: Analityka biznesowa ma sens jedynie w przypadku dużych korporacji

Skuteczne funkcjonowanie na rynku w dużym stopniu sprowadza się do odpowiedniej oceny informacji zwrotnych. Dlatego też duże, jak i małe firmy powinny wdrażać dostępne narzędzia, aby podejmować biznesowe decyzje. Wielkość samych danych nie jest tak istotna. Oprócz niej liczy się także ich zróżnicowanie, kontekst czy też aktualność.

Jak wspomniano we wcześniejszym podpunkcie, narzędzia do analizy danych nie muszą być bardzo drogie. Ich funkcje można za to z powodzeniem skalować niezależnie od tego, jak duże czy małe są potrzeby firmy i dostosowywać do etapu rozwoju firmy.

Współczesne systemy do analizy danych znacząco usprawniają prace i dają przedsiębiorcom stały wgląd w kondycję firmy. Warto więc przyjrzeć się bliżej im możliwościom i wykorzystać ich potencjał we własnym biznesie.