Jak długo trwa wdrożenie Power BI?

Każda firma, która planuje wdrożenie narzędzi analitycznych, powinna mieć starannie przygotowany plan. Nowoczesne systemy analityczne, takie jak Power BI, dają bowiem możliwość wyboru poszczególnych funkcji i adaptacji ich w odniesieniu do przyjętych celów firmy i określonej strategii. Jakie czynniki powinny zatem być dla przedsiębiorcy jasnym sygnałem, że nadszedł czas na wdrożenie Power BI? W jaki sposób ten system wspiera funkcjonowanie firm? O tym w dalszej części artykułu.

Co Power BI może zrobić dla Twojej firmy?

Jeśli zastanawiamy się nad wdrożeniem w firmie rozwiązania Business Intelligence, to z pewnością warto zapoznać się z ofertą Microsoft, który jest aktywnym graczem na rynku. Narzędzie warte uwagi, które skutecznie wspiera analizę danych, to Power BI. Pod tą nazwą kryje się cały zestaw narzędzi analitycznych, które dostarczają informacji dla całej organizacji. Łączą różne źródła danych, upraszczają ich przygotowanie i analizę.

Co Power BI może zrobić dla Twojej firmy?

Porówna dane pochodzące z różnych źródeł – mogą one pochodzić z arkuszy kalkulacyjnych Excel, systemów ERP oraz CRM, systemów do e-mail marketingu, z mediów społecznościowych, danych strumieniowych, usług dostępnych w chmurze i innych.

Zaprezentuje dane na jednym pulpicie nawigacyjnym – Power BI umożliwia łatwy wgląd w dane oraz możliwość indywidualnego dostosowania ich widoku.

Przygotuje interaktywne raporty – Power BI daje możliwość tworzenia zaawansowanych raportów w przyjemnej szacie graficzne. Pozwala także na łatwe ich udostępnianie innym członkom zespołu, co znacznie usprawnia prace.

Zapewni stały dostęp do danych – śledzenie wyników na żywo i możliwość sortowania ich od „ogólnych do szczegółowych” sprawiają, że podejmowanie decyzji przebiega sprawniej. Dane są dostępne niezależnie od czasu i miejsca, z którego pracujemy.

When is it a good idea to implement Power BI?

Every company has different goals, needs and budgets. Z tego względu ciężko jest jednoznacznie ocenić, kiedy należy wprowadzić narzędzia analityczne. Jeśli jednak obroty Twojego przedsiębiorstwa z roku na rok rosną, a Twoim nadrzędnym celem jest rozwój firmy i zdobycie pozycji lidera rynku, to systemy takie jak Power BI z pewnością będą wspierać Twój biznes w realizacji przyjętej strategii.

Wskazaniem do wdrożenia Power BI są także:

duże zbiory rozproszonych danych, z których ciężko jest wyciągnąć wartościowe dane biznesowe,

analiza danych sprawia Twoim pracownikom trudność i w celu opracowania raportów konieczne jest zaangażowanie działu IT,

bazowanie na arkuszach kalkulacyjnych, których skalowalność niestety jest znacznie ograniczona,

planowane wdrożenie systemu ERP, gdyż jednoczesne wdrożenie Power BI od razu weryfikuje poprawność procesów – w tym i przepływu danych,

braki kadrowe – systemy do analizy biznesowej, takie jak Power BI, są bardzo intuicyjne i pomagają przeprowadzać dokładne analizy nawet osobom bez dogłębnej wiedzy technicznej. Co więcej, wiele z tych narzędzi potrafi samodzielnie rozpoznawać i analizować dane, tworząc całe arkusze kalkulacyjne.

How long does it take to implement Power BI?

Czas wdrożenia zależy od wielkości przedsięwzięcia oraz wybranych funkcjonalności systemu. Równie ważna jest komunikacja zespołu projektowego oraz konsultanta, który nadzoruje wdrożenie. Jeśli współpraca przebiega płynnie, to nie pojawiają się problemy w postaci przestojów i cały proces przebiega sprawnie. Z tego względu bardzo ważne jest, aby rzetelnie zbadać rynek przed wyborem firmy wdrożeniowej. W praktyce, wdrożenie Power BI może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Warto zauważyć, że wiele firm po wdrożeniu systemu, decyduje się na jego dalszy rozwój i rozszerzenie o kolejne moduły i funkcjonalności.