Trendy w BI w 2019 roku
2019-01-09 Z branży BI

Trendy w BI w 2019 roku


Obszar business intelligence odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu organizacją. Warto zatem bliżej przyjrzeć się dominującym na rynku trendom, które będą determinować działania w zakresie systemów business intelligence w 2019 roku.

Akcent na jakość w analizie danych

Ilość danych procesowanych przez systemy business intelligence jest niewyobrażalnie duża, dlatego twórcy systemów BI przywiązują coraz większą wagę do nienagannej jakości zbieranych danych. Z tego właśnie powodu zarządzanie jakością danych zostało uznane przez prestiżowe Centrum Badań nad Aplikacjami Biznesowymi za dominujący trend w 2019 roku. Co to oznacza w praktyce? Systemy BI będą w coraz większym stopniu skupiać się na tym, aby uzyskać zestawienia danych w odpowiednich kontekstach, które będą łatwe w interpretacji dla interesantów i tym samym przyczynią się do ugruntowania wiarygodności firmy.

Coraz większy zasięg raportów BI – data discovery

Projektanci programów business intelligence w 2019 roku będą dbać o to, aby ich systemy były nieocenioną pomocą nie tylko dla działów IT, ale również dla każdego innego działu, który tworzy firmę. Z uwagi na ten fakt coraz większe znaczenie będzie miał proces data discovery, który sprowadza się do opracowywania wizualnej formy uprzednio wyselekcjonowanych i przetworzonych danych. Z pomocą przyjdą tu systemy do analizy i wizualizacji danych jak na przykład Power BI.

Troska o bezpieczeństwo danych

Wdrożenia systemów BI będą coraz bardziej nacechowane dbałością o bezpieczeństwo danych. Niestety znalezienie złotego środka pomiędzy bezpieczeństwem danych a łatwością dostępu do nich nie jest trywialne. Wśród ekspertów toczy się dyskusje o to, które rozwiązanie jest lepsze – opcja przechowywania danych w chmurze, czy też lokalnie. Ciekawą ideą jest zdywersyfikowanie ryzyka zagrożeń poprzez wybór kilku chmur. 

Strategie działalności biznesowej determinowane przez dane

Dane odgrywały zawsze istotną rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W dzisiejszych czasach danymi są nie tylko podstawowe wartości księgowe takie jak na przykład dochód czy obroty firmy, ale również ocena efektywności stosowanych aplikacji lub narzędzi analitycznych czy dane pochodzące z kanałów sprzedażowych i marketingowych.

Rzetelna analiza danych, którą umożliwia na przykład system Power BI, jest kluczowa. Takie podejście sprawia, że dana firma nie musi podążać za czystym wyczuciem biznesowym, a menadżerom łatwiej jest podejmować szybkie i trafne decyzje biznesowe dzięki przejrzystej wizualizacji danych.

Filozofia „data-driven business” ma również niebagatelne znaczenie w zarządzaniu personelem firmy. Zaawansowane narzędzia analityczne pokroju Microsoft Power BI, które generują interaktywne i atrakcyjnie wizualnie raporty, mogą być impulsem nie tylko do poprawienia wyniku finansowego organizacji, ale także do podnoszenia indywidualnych kompetencji i wydajności pracy personelu. 

Oczywiście w dalszym ciągu duże znaczenie ma krytyczne rozumowanie oraz wyczucie interpretacyjne kadry zarządzającej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że systemy BI są nieustannie rozwijane. Wobec powyższego dostarczana przez nie analiza danych, będzie w coraz większym stopniu ułatwiać pracę menadżerów oraz szeregowych pracowników.