Power BI: Trendy w analizie danych na 2020 rok
2019-12-12 Z branży BI

Power BI: Trendy w analizie danych na 2020 rok


Z roku na rok dane odgrywają coraz większą rolę w zarządzaniu organizacjami. Warto zatem bliżej przyjrzeć się dominującym na rynku trendom, które zdeterminują działania w zakresie analizy danych w 2020 roku. Czy Power BI nadal będzie wieść prym? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Samo posiadanie danych to nie wszystko – kluczowe jest ich właściwe przechowywanie i umiejętne przetwarzanie. Oto 5 trendów w zakresie analizy danych, które warto śledzić w nadchodzących miesiącach.

1. Rozszerzona analiza – także z Power BI!

Rozszerzona analiza (ang. augmented analytics) to jeden z wiodących trendów w analizie danych. W następnych miesiącach na znaczeniu zyskają mechanizmy oparte na zautomatyzowanych algorytmach, które przetwarzają dane i wychwytują spośród nich powtarzające się prawidłowości. Takie wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji pozwoli analizować duże ilości danych bez ryzyka przegapienia kluczowych informacji. Umożliwi to także podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych w ułamku sekundy, w porównaniu z technikami ręcznymi. Z całą pewnością w tym zakresie możesz liczyć na pomoc Power BI. System ten usprawni analizę danych w wielu obszarach funkcjonowania Twojej firmy.

2. Rozszerzone zarządzanie danymi

Na znaczeniu zyska także rozszerzone zarządzanie danymi (ang. augmented data management). Trend ten poprawi zdolność firm do analizowania napływających dynamicznie danych – przy większym poziomie automatyzacji i w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Zgodnie z szacunkami analityków Gartnera, w 2020 roku aż 40% wszystkich zadań związanych z analizą danych będzie wykonywane automatycznie. I to przy zakładanym pięciokrotnym wzroście ilości danych!

3. Przetwarzanie w pamięci

Kolejnym trendem, który odegra ważną rolę w analizie danych w 2020 roku, jest przetwarzanie w pamięci (ang. In-Memory Computing). Taniejące koszty samej pamięci powodują, że przetwarzanie w niej danych biznesowych staje się coraz bardziej powszechne. Przechowywanie gigantycznych ilości danych w pamięci to gwarancja swobodnego dostępu do nich. A co za tym idzie, wydajniejsze zarządzanie informacjami, szybsze reagowanie na zmiany i łatwiejsze podejmowanie decyzji biznesowych dzięki lepszej widoczności zbiorów danych. W przypadku Power BI, rozwiązania chmurowego, zyskujesz stały dostęp do danych niezależnie od miejsca i czasu. Ma to duże znaczenie dla firm, których biura są rozproszone po całym świecie.

4. Połączone chmury w służbie bezpieczeństwa danych

Wydajne zarządzanie danymi to nie wszystko. Jednym z najgorętszych trendów business intelligence jest w ostatnich latach także samo bezpieczeństwo danych. Z tego powodu nie osłabnie w 2020 roku popularność znanych już dobrze chmur, do których swoje dane przenosi coraz więcej organizacji. Nowością jednak stanie się łączenie chmur w większe systemy, by zminimalizować ryzyko zagrożeń. Chmury jako platformy BI będą się ze sobą przenikać, co usprawni też analizę danych w dowolnym miejscu i czasie.

5. Analiza wykresów – poznaj możliwości Power BI

Coraz popularniejsza analiza wykresów pozwala na badanie relacji pomiędzy interesującymi nas podmiotami, takimi jak zasoby ludzkie, transakcje czy całe organizacje. Co za tym idzie, umożliwia znalezienie odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania dotyczące danych, często pochodzących z różnych źródeł. Ich analiza jest niepraktyczna, a niekiedy wręcz niemożliwa, przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Magazyny z wykresami mogą być swobodnie eksplorowane w celu wyszukiwania danych ze złożonymi powiązaniami. Jak przewiduje Gartner, zastosowanie przetwarzania graficznego i graficznych baz danych będzie rosło w tempie 100% rocznie.

Jedno jest pewne – w najbliższym czasie analiza danych zyska jeszcze większe znaczenie. Firmy, które chcą móc podejmować trafne decyzje biznesowe, już dziś powinny wdrażać systemy do ich analizy, takie jak Power BI.