Power BI czy Tableau – porównanie biznesowe dwóch systemów do analizy danych

Power BI oraz Tableau to dwa popularne systemy do analizy danych. Oba narzędzia różnią się w pewnym stopniu pod względem funkcjonalności oraz wyglądu. Który z nich wybrać?

Łatwy w obsłudze i funkcjonalny Power BI

W swoim pierwotnym zamyśle system Power BI jest wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do analizy i raportowania danych z dużymi możliwościami rozszerzania funkcjonalności. Power BI umożliwia szybką agregację danych pochodzących z wielu źródeł, projektowanie dashboardów oraz ich transparentną wizualizację w postaci interaktywnych wykresów.

Interaktywne raporty dostępne także w wersji mobile

Istotną zaletą systemu Power BI jest także możliwość wysyłania utworzonych raportów na urządzenia mobilne, co niewątpliwie zyskuje w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie. Zasadniczym atutem narzędzia Power BI jest także interaktywna forma raportów. Dzięki temu analiza danych staje się szybka, prosta i intuicyjna, co ma niebagatelne znaczenie w dynamicznym i szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

Power BI desktop oraz Microsoft Power BI Mobile

Co więcej, raporty wygenerowane przez Power BI desktop mogą być dostępne zarówno poprzez przeglądarkę, jak i dedykowaną aplikację na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu osoby, które korzystają z Power BI, mają dostęp do potrzebnych im danych 24 h na dobę i to niezależnie od miejsca, w którym pracują.

Intuicyjny interfejs Power BI

Początkujący użytkownicy z pewnością docenią nieskomplikowaną obsługę systemu klasy business intelligence Power BI – wystarczy nawet 1 dzień, aby nauczyć się tworzyć rozbudowane raporty. Fakt ten potwierdzają uczestnicy szkoleń z zakresu Power BI, które organizuje EBIS. Relację z jednego z takich wydarzeń możecie przeczytać TUTAJ.

Możliwość integracji Power BI z Microsoft Office, Salesforce czy Excel

Kolejnymi ważnymi przesłankami przemawiającymi na korzyść Power BI jest fakt, że wspomniany system do analizy danych współpracuje z popularnymi programami pakietu Office. Dostęp do danych możliwy jest także z poziomu wielu innych źródeł danych lokalnych i w chmurze, takich jak usługi Dynamics 365, Salesforce, Azure SQL DB czy programy Excel i SharePoint.

Ich aktualność zapewnia automatyczne odświeżanie przyrostowe. Poza tym program Power BI Desktop umożliwia uzyskiwanie szczegółowych informacji z możliwością wykonywania akcji w szerokim zakresie scenariuszy. Może też pochwalić się częstymi aktualizacjami (średnio co miesiąc).

Ile kosztuje Power BI?

Z punktu widzenia oszczędności, istotnym pozostaje fakt, że Power BI jest bezpłatny w swoich podstawowych wariantach. Płatność jest konieczna tylko w przypadku wyboru opcji:

  • Power BI Pro na użytkownika (8,40 €),
  • Power BI Premium na użytkownika (16,90 €) lub na pojemność (od 4 212,30 €).

Power BI czy Tableau – poznaj możliwości drugiego systemu

System Tableau powiela wiele walorów charakterystycznych dla Power BI. Omawiane narzędzie pozwala na relatywnie proste tworzenie raportów i ich przesyłanie pomiędzy użytkownikami. Czas potrzebny na opanowanie wszystkich niezbędnych funkcji programu również jest krótki, co oznacza, że program jest przyjazny dla osób bez dogłębnej wiedzy informatycznej. Użytkownik sam wybiera czy decyduje się na Tableau online, czy też wersję Tableau desktop.

Atutem systemu Tableau jest intuicyjność analizy danych – użytkownik nie musi męczyć się z uciążliwym formatowaniem. Mankamentami systemu Tableau jest jednak wygórowana cena oraz gorsze modelowanie zbiorów danych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pochodzą one z różnych źródeł. Atutem programu Tableau jest jednak możliwość wizualizacji bardzo dużych zbiorów danych.

Microsoft Power Bi, Tableau – dlaczego systemy do analizy danych są ważne?

Nowoczesne systemy do analizy i wizualizacji danych, takie jak Power BI czy Tableau online, znacząco przyspieszają i ułatwiają analizę dużych zbiorów danych. Jednocześnie minimalizują ryzyko wystąpienia pomyłek czy też pominięcia lub zduplikowania ważnych danych.

Dzięki intuicyjnemu interfejsowi typu „przeciągnij i upuść” można odkrywać ukryte informacje potrzebne do szybszego podejmowania ważnych decyzji biznesowych. Co istotne, przykładowo Microsoft Power BI umożliwia także kierowanie zapytań o ważne dane w języku naturalnym, co znacznie ułatwia pracę i analizę danych osobom o małej wiedzy technicznej. Wszystko to przy jednoczesnym wykorzystaniu zaufanych danych w bezpiecznym środowisku samoobsługowym.

Poza tym zaawansowana analityka danych dostępna w Power Bi czy Tableau umożliwia analitykom biznesowym tworzenie zaawansowanych obliczeń do kompleksowych analiz. Z pomocą narzędzi business intelligence wizualizacja danych i tworzenie raportów staje się o wiele prostsze. Możliwości każdego tego typu programu są niemal nieograniczone. Sposób wizualizacji danych i raportów zależy tak naprawdę od potrzeb użytkowników i specyfiki branży.

Power BI a Tableau – zaawansowane analizy biznesowe

Same analizy, tworzenie wykresów i raportów z pomocą Power BI czy Tableau online to nie koniec zalet tych dwóch systemów do wizualizacji danych i tworzenia dashboardów. Sztuczna inteligencja, która wspomaga systemy do analizy danych, ułatwia znacząco modelowanie predykcyjne.

Osoby z otoczenia biznesowego mogą dzięki temu szybciej podejmować trafniejsze decyzje z wykorzystaniem scenariuszy „co, jeśli”, poprzez budowanie modeli, prognozom opartym na sztucznej inteligencji i innym technikom analizy danych. Analitycy danych mogą integrować i wizualizować wyniki w celu skalowania modeli w całej organizacji. Stworzone w Power BI czy Tableau wykresy są czytelne dla użytkowników, ułatwiają odczytywanie ważnych danych, a przez to wychwytywanie trendów czy słabych ogniw w organizacji staje się prostsze.

Power BI czy Tableau – co wybrać?

Rozstrzygnięcie tego, które z przedstawianych narzędzi to najlepszy system do analizy danych nie jest sprawą łatwą. Wybierając pomiędzy systemami Power BI czy Tableau musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę indywidualne preferencje naszej firmy, jej potrzeby oraz środowisko, w którym funkcjonuje.

Zachęcamy do kontaktu w celu rozwiania wszelkich Waszych wątpliwości. Nasi konsultanci udzielą Wam wyczerpujących informacji na temat możliwości systemu Power BI oraz korzyści płynących z jego użytkowania.