Power BI: Business Intelligence w sektorze finansów
2022-04-18 Z branży BI

Power BI: Business Intelligence w sektorze finansów


Jak wynika z badania Cloud Computing i Business Intelligence Study Market opublikowanego przez Dresner Advisory Services blisko 48% firm twierdzi, że business intelligence i analiza biznesowa są kluczowe dla ich działalności. W epoce, w której dane znajdują się w centrum każdej strategii biznesowej i procesu decyzyjnego, nic dziwnego, że także i sektor usług finansowych stara się uzyskać większą kontrolę i zrozumienie danych. Na szczęście z pomocą przychodzą zaawansowane systemy do analizy danych, takie jak Power BI. Jak mogą one wesprzeć przedsiębiorstwa z branży finansowej?

Dlaczego analiza danych jest tak ważna?

Wraz z rozwojem każdej firmy pojawiają się trudności z zarządzaniem ilością generowanych danych. Wówczas może dojść do sytuacji, w której przedsiębiorstwo traci dostęp do użytecznych informacji, które mogą przeważyć o jej dalszym, stabilnym rozwoju. W efekcie brak posiadania wszystkich potrzebnych danych w jednym, centralnym miejscu hamuje przepływ informacji w poszczególnych działach firmy, co z kolei negatywnie wpływa na wydajność i produktywność. Sytuacji tych można uniknąć, wdrażając nowoczesne systemy do analizy danych, takie jak Microsoft Power BI.

 

5 korzyści, które gwarantuje Power BI dla sektora finansowego

Power BI to przyjazne dla użytkownika narzędzie analityczne dedykowane do analizy danych i prezentacji wyników w postaci czytelnych i interaktywnych raportów. Dzięki możliwości agregacji danych pochodzących z różnych źródeł daje praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania. Jakie korzyści Power BI może zaoferować sektorowi finansowemu?

1. Dostęp do danych oraz ich proste przechowywanie dzięki Power BI

Dzięki możliwościom kompresji dokumentów, Power BI pozwala organizacjom na dostęp, analizę, wizualizację i przechowywanie ogromnych ilości danych. Jest to korzystne dla przedsiębiorstw finansowych, które codziennie generują ogromne ilości informacji ‒ od prognoz trendów po informacje o klientach. Co więcej, Microsoft Power BI jest w stanie dodawać nowe zestawy danych w miarę ich odkrywania, co jest kluczowe do integracji informacji o transakcjach i inwestycjach w czasie rzeczywistym.

 

2. Szybkie wykrywanie trendów w danych

BI i analiza biznesowa mają jeden cel: znaleźć trendy i aktywnie się z nich uczyć. Jest to szczególnie ważne dla organizacji finansowych, które nieustannie walczą ze zmieniającymi się liczbami, trendami i potrzebami klientów. Power BI posiada inteligentne funkcje, które pozwalają użytkownikom na przeglądanie dużych ilości danych dosłownie w kilka sekund. Dane te mogą być filtrowane według różnych atrybutów, odnosić się do innych elementów biznesowych, takich jak przychody lub sprzedaż, co pozwala na łatwe i dokładne typowanie trendów oraz dokonywanie porównań.

 

3. Łatwość użytkowania i funkcjonalność systemu Microsoft Power BI  

Intuicyjne funkcje UX Power BI pozwalają na tworzenie wizualizacji danych, które są łatwe w interpretacji oraz atrakcyjne wizualnie. Z kolei funkcjonalność „przeciągnij i upuść” podnosi komfort analizy danych nawet dla tych osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy technicznej i sprawia, że użytkownicy czują się komfortowo podczas tworzenia wykresów i raportów.

 

4. Stała dostępność w chmurze

Power BI gwarantuje dostęp do danych oraz stworzonych pulpitów i raportów wszystkim osobom, które są zaangażowane w dany projekt. Dzięki temu firmy zyskują dostęp do danych niezależnie od czasu i miejsca 24h/7. W przypadku instytucji finansowych ma to szczególnie duże znaczenie. Sieć placówek zlokalizowana w różnych miastach czy nawet państwach może jednocześnie mieć wgląd w niezbędne dane i dokonywać ich analizy w czasie rzeczywistym.

 

5. Ochrona danych w Power BI

Przetwarzane w instytucjach finansowych dane mają charakter poufny – dane personalne klientów, numery kont bankowych, wysokość posiadanych środków. Dzięki Power BI można w szybki i prosty sposób dodawać filtry dostępu, takie jak Row Level Security (RLS). Dzięki temu pracownicy widzą tylko istotne dla nich dane. Role te można łatwo skonfigurować w Power BI, określając i kontrolując do nich dostęp.

W branży napędzanej przez dane, business intelligence i analiza biznesowa są niezbędne, aby wyprzedzić konkurencję i przyciągać klientów. Power BI oferuje szereg korzyści dla branży finansowej, począwszy od łatwości obsługi, poprzez intuicyjne funkcje, a skończywszy na automatyce. Oparta na zaawansowanych algorytmach analityka danych eliminuje ryzyko pomyłek, usprawnia procesy i wspiera instytucje finansowe w stabilnym rozwoju.