Jak znaleźć odpowiedzi na ważne pytania o swoim biznesie? Poznaj Power BI!
2024-03-12 Z branży BI

Jak znaleźć odpowiedzi na ważne pytania o swoim biznesie? Poznaj Power BI!


Analiza danych, które każdego dnia zbierają przedsiębiorstwa, to nie tylko temat dotyczący wielkich korporacji. Każdy, kto prowadzi własny biznes i chce osiągać jeszcze lepsze wyniki, powinien poważnie zainteresować się tym, co można osiągnąć dzięki analizie danych. Dziś, dzięki nowoczesnym systemom takim jak Power BI, można wyciągnąć naprawdę wiele cennych informacji z danych. Co zrobić, aby zaczęły one do nas mówić „ludzkim językiem”?

Mała firma – mało danych?

Wielu przedsiębiorców uważa, że nie posiadają w firmie praktycznie żadnych danych. Czy mają rację? Jak się okazuje w praktyce, niestety nie. Systemy CRM, strony internetowe, e-sklepy, profile w mediach społecznościowych, systemy do e-mail marketingu i automatyzacji, programy partnerskie, sprzedażowe i tym podobne – każdy z tych kanałów generuje codziennie ogromne ilości danych. W jaki sposób możesz je wykorzystać? Wszystko tak naprawdę zależy od branży oraz strategii. Jedne firmy będą chciały się dowiedzieć, w którym momencie ścieżki zakupowej ich klienci wybierają ofertę konkurencji, inne będą chciały wytypować najmniej efektywne kanały sprzedaży, a jeszcze inne usprawnić proces obsługi zgłoszeń reklamacyjnych i tym samym podnieść poziom satysfakcji klientów.

Analiza danych – dlaczego jest tak ważna?

W ostatnim czasie dość popularne staje się stwierdzenie, że nie jesteś w stanie nic poprawić, jeśli najpierw tego nie zmierzysz. Trudno się z nim nie zgodzić. Podejmowanie wszelkich decyzji biznesowych powinno być oparte na rzetelnych i zweryfikowanych informacjach, bazujących na danych, a nie na przeczuciach czy intuicji. Działając w ten sposób mamy szanse nie tylko na szybkie usprawnienia nieefektywnych procesów, ale także na znalezienie niszy rynkowej czy szybką weryfikację przyjętych do realizacji celów. To z kolei bezpośrednio przekłada się na jakość pracy i osiągane przez firmę dochody. Trzeba jednak mieć świadomość, że samo podpięcie jakiegoś narzędzia do analizy danych nie wystarczy.

Przechowywanie danych – kwestia bezpieczeństwa i prywatności

Wraz z gromadzeniem coraz większej ilości danych firmy muszą również zadbać o ich bezpieczeństwo i zachowanie prywatności. Ochrona danych osobowych stała się niezwykle istotną kwestią w świetle regulacji takich jak RODO. Firmy muszą zapewnić odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, aby chronić dane przed nieuprawnionym dostępem, utratą czy kradzieżą. Ponadto, ważne jest również monitorowanie procesów związanych z danymi oraz regularne audyty, aby upewnić się, że wszystkie procedury są zgodne z obowiązującymi przepisami.

Wsparcie ekspertów w analizie danych

Choć narzędzia do analizy danych stają się coraz bardziej dostępne i intuicyjne, czasami warto skorzystać z pomocy ekspertów. Specjaliści z dziedziny analizy danych mogą zapewnić dodatkową wartość poprzez głębsze zrozumienie procesów analitycznych, optymalizację metodologii oraz interpretację wyników. Współpraca z profesjonalistami może przyspieszyć proces analizy oraz zapewnić bardziej precyzyjne i trafne wnioski, co w efekcie przekłada się na lepsze decyzje biznesowe i osiągane rezultaty.

Rozwój analizy danych w kontekście przyszłości

Analiza danych to obszar, który stale ewoluuje i adaptuje się do zmieniających się potrzeb i technologii. Przedsiębiorstwa powinny być świadome konieczności ciągłego rozwoju w tym zakresie oraz otwarte na nowe rozwiązania i trendy. Inwestowanie w rozwój kompetencji związanych z analizą danych oraz śledzenie najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie może przyczynić się do utrzymania konkurencyjności i osiągnięcia przewagi na rynku w przyszłości.

Power BI – efektywna analiza danych

Dziś z pomocą przedsiębiorcom przychodzą nowoczesne systemy do analizy danych, takie jak Power BI czy Microsoft Fabric, które rozwiewają wiele wątpliwości i pozwalają podejmować trafne decyzje biznesowe. Dzięki nim agregowanie danych firmowych, ich segmentacja, prezentacja w postaci czytelnych wykresów i raportów jest intuicyjna oraz szybka do wykonania nawet bez specjalistycznej wiedzy analitycznej. Otrzymane analizy można w łatwy sposób udostępniać innym i to niezależnie od czasu i miejsca, z którego pracujemy. Dane są dostępne praktycznie 24h/7, w czasie rzeczywistym, zapewniając tym samym lepszy wgląd w sytuację firmy. Power BI pozwala również lepiej poznać zachowania klientów i wskazuje obszary wymagające optymalizacji.

Jeśli chcesz, aby także i Twoja firma czerpała realne korzyści z posiadanych danych, to koniecznie skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni konsultanci zaproponują zestaw narzędzi analitycznych indywidualnie dobranych do potrzeb Twojej organizacji. Od lat wspieramy polskich i zagranicznych przedsiębiorców w lepszym zrozumieniu funkcjonowania ich firm – z chęcią pomożemy także i Tobie!

Formularz zgłoszenia