Jak wdrożyć Power BI?
2023-09-18 Z branży BI

Jak wdrożyć Power BI?


Popularność narzędzi klasy Business Intelligence nieustannie rośnie. Coraz więcej firm z różnych branż sięga po nowoczesne systemy analityczne, by lepiej wykorzystywać gromadzone dane. Jakie możliwości daje Power BI od Microsoft? Kiedy i jak wdrożyć Power BI? O tym w artykule!

BI - co to znaczy?

Business Intelligence, czyli BI, to dziedzina zajmująca się gromadzeniem, analizą i interpretacją danych w celu wspomagania procesów podejmowania decyzji w przedsiębiorstwach.

W dzisiejszym świecie, gdzie dane stanowią kluczowy zasób, Power BI, stworzony przez firmę Microsoft, jest niezwykle istotnym narzędziem. Power BI umożliwia użytkownikom tworzenie interaktywnych raportów, wizualizacji danych oraz budowanie zaawansowanych paneli kontrolnych, które pozwalają na błyskawiczne zrozumienie trendów i kluczowych wskaźników biznesowych.

Dzięki swojej łatwości użycia oraz zdolności do integracji z różnymi źródłami danych, Power BI umożliwia firmom efektywne zarządzanie danymi i podejmowanie strategicznych decyzji opartych na rzetelnej analizie. To narzędzie staje się coraz bardziej nieodzowne w dzisiejszym świecie biznesu, umożliwiając przedsiębiorstwom osiągnięcie przewagi konkurencyjnej poprzez lepsze zrozumienie otoczenia i szybsze reagowanie na zmiany.

wdrożenie Power BI

System Microsoft Power BI – jak jest zbudowany?

Na architekturę systemu Microsoft BI składają się:

  • aplikacja desktopowa (Power BI Desktop) – służąca do przetwarzania danych, budowy raportów i ich prezentacji. To najbardziej rozbudowana wersja programu.
  • aplikacja chmurowa (Power BI Service) –  umożliwiająca budowę raportów i ich udostępnianie pomiędzy użytkownikami. Jest to wersja programu dostępna w chmurze, która pozwala na zaciąganie danych i pracę na nich bez potrzeby instalacji oprogramowania.
  • aplikacja mobilna (Power BI App / Mobile) – pozwalająca na wygodne przeglądanie raportów i interakcję z nimi w dowolnym miejscu i czasie. Jest to wersja programu przeznaczona na telefony i tablety.

Power BI – jakie są jego zastosowania?

Power BI to oprogramowanie do analizy biznesowej, umożliwiające użytkownikom sprawne tworzenie i udostępnianie interaktywnych raportów bazujących na firmowych danych. Gotowy raport może być w prosty sposobów udostępniony wszystkim lub wybranym członkom zespołu. Zaletą systemu jest także jego intuicyjny interfejs oraz funkcjonalność „przeciągnij i upuść”, która ułatwia tworzenie prostych, ale profesjonalnie wyglądających raportów.

Power BI to kompletny zestaw narzędzi analitycznych, które wspierają funkcjonowanie firm i organizacji z różnych branż – od handlu, przez zakłady produkcyjne, po służbę zdrowia. Z produktu Microsoft korzystają takie globalne przedsiębiorstwa, jak choćby HP, Adobe, Pepsi czy Toshiba.

wdrożenie Microsoft Power BI

Kiedy warto wdrożyć systemy klasy Business Intelligence?

Systemy klasy Business Intelligence, w tym Power BI, stanowią odpowiedź na potrzeby firm, których nadrzędnym celem jest rozwój i umacnianie pozycji na rynku. W ich przypadku, narzędzia analityczne będą nieocenionym wsparciem w realizacji przyjętej strategii.

Wdrożenie Power BI zalecane jest zwłaszcza tym organizacjom, w których mimo gromadzenia danych, nie dochodzi do wyciągania z nich konkretnych wniosków. Oprogramowanie pomoże im dostrzec korelacje między informacjami i wykorzystać je w planowaniu działań biznesowych.

Warto pamiętać o ograniczonych możliwościach wciąż powszechnie stosowanego Excela. Przy dużych, pochodzących z różnych źródeł danych, ich analiza i raportowanie pochłania wiele czasu i jest obarczone ryzykiem błędów. Lepszym wyborem są w tym przypadku nowoczesne narzędzia Business Intelligence, dla których analiza tego typu danych, do tego w czasie rzeczywistym, nie stanowi najmniejszego problemu. Co nie bez znaczenia, Power BI umożliwia efektywne tworzenie atrakcyjnych wizualizacji danych i raportów.

Microsoft Power BI implementation

W jakich obszarach działalności firmy Power BI przynosi korzyści?

Power BI znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach i branżach, umożliwiając organizacjom analizę danych, generowanie raportów i podejmowanie lepiej poinformowanych decyzji. Oto kilka głównych zastosowań Power BI:

Analiza Biznesowa

Microsoft Power BI umożliwia firmom analizowanie danych finansowych, sprzedażowych, operacyjnych i innych, co pomaga w identyfikowaniu trendów, prognozowaniu wyników oraz optymalizowaniu procesów biznesowych.

Raportowanie i monitoring

Dzięki Power BI użytkownicy mogą tworzyć interaktywne raporty i panele kontrolne, które pozwalają na bieżące monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI) i szybkie reagowanie na zmiany w organizacji.

Analiza marketingowa

Agencje marketingowe i działy marketingu firm mogą używać Power BI do analizy efektywności kampanii reklamowych, analizy zachowań klientów oraz prognozowania trendów rynkowych.

Analiza zasobów ludzkich

Microsoft Power BI pozwala na analizę danych związanych z zasobami ludzkimi, takimi jak rotacje pracowników, analiza wynagrodzeń, czy analiza satysfakcji pracowników, co może pomóc w optymalizacji strategii HR.

PowerBI wdrozenie

Analiza danych finansowych

Sektor finansowy może korzystać z Power BI do analizy danych dotyczących inwestycji, analizy ryzyka, zarządzania portfelem oraz monitorowania zmian na rynkach finansowych.

Analiza danych sprzedażowych

Firmy z różnych branż mogą śledzić dane dotyczące sprzedaży, analizować preferencje klientów, prognozować zapotrzebowanie na produkty oraz optymalizować zarządzanie zapasami przy użyciu Power BI.

Analiza danych operacyjnych

Przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne mogą analizować dane operacyjne, takie jak czasy produkcji, zużycie surowców, koszty produkcji i inne, co pomaga w optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych.

Analiza danych edukacyjnych

W sektorze edukacyjnym, Microsoft Power BI może być używany do analizy wyników uczniów, ocen nauczycieli, analizy frekwencji oraz monitorowania postępów edukacyjnych.

Te zastosowania to tylko kilka przykładów możliwości Power BI. Dzięki swojej wszechstronności i łatwości użycia, narzędzie to może być dostosowane do różnych potrzeb i specyfikacji każdej branży czy organizacji.

Wdrożenie Microsoft Power BI – rozwiązania szyte na miarę

Planujesz wdrożenie Power BI w swojej firmie? Nowoczesne narzędzia analityczne to ogromne udogodnienie dla firm chcących sprawnie zarządzać własnymi danymi. By jednak spełniały swoje zadania, muszą być idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań danej organizacji. W EBIS wdrażamy produkty Microsoft BI w oparciu o indywidualną, przygotowaną dla danego klienta ofertę.

Formularz zgłoszenia