Jak firmy wykorzystują systemy BI?
2020-06-14 Z branży BI

Jak firmy wykorzystują systemy BI?


Umiejętne zarządzanie gromadzonymi danymi to ogromne wyzwanie dla niemal każdego przedsiębiorstwa. Bez odpowiedniej analizy informacje te są praktycznie bezwartościowe. Z pomocą organizacjom przychodzą systemy klasy Business Intelligence, takie jak Power BI od Microsoft. W jakich celach warto z nich korzystać?

Stały dostęp do danych dzięki Microsoft Power BI

Power BI to kompletny zestaw narzędzi analitycznych, które wspierają funkcjonowanie organizacji na wielu obszarach – od sprzedaży, przez obsługę klienta, po finanse czy zarządzanie pracownikami. Wbudowany system zapewnia firmie stały widok na dane biznesowe z poziomu jednego pulpitu nawigacyjnego, co z kolei pozwala na spójną analizę danych oraz ogranicza czas i koszty związane z raportowaniem. Wszelkie dane gromadzone są całodobowo – na komputerach i urządzeniach mobilnych, co umożliwia dostęp do nich w dowolnym miejscu i czasie.

Wyświetlanie i zarządzanie danymi za pośrednictwem interfejsu zapewnia również wysoką ich użyteczność. Członkowie zespołu mogą bowiem analizować dokładnie te dane, jakie są im w danej chwili potrzebnej, bez konieczności składania zapytań do innych zespołów. Dzięki temu mogą oni samodzielnie podejmować decyzje – szybsze i lepsze.

 

Wyciąganie wniosków z analizy danych

Narzędzia Business Intelligence służą integracji danych, dzięki której możliwe jest efektywniejsze:

  • odkrywanie ważnych danych,
  • odnajdywanie korelacji między zjawiskami,
  • zrozumienie tych zjawisk i wyciąganie wniosków.

Odkrywanie danych jest procesem, w którym nieznane lub nietypowe wzorce są wychwytywane za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Inteligentne rozwiązania BI, w tym Power BI, są w stanie same rozpoznać i grupować wstępnie oczyszczone dane. Tak wartościowe zbiory są następnie przeszukiwanie w celu wychwycenia relacji. Dużą w tym rolę odgrywają również mechanizmy predykcyjne, ułatwiające śledzenie trendów w czasie rzeczywistym. Przykładowo, możemy prześledzić zależność między cenami produktu lub usługi a popytem na nie. Taka wiedza ułatwia podejmowanie decyzji biznesowych.

Większość operacji odbywa się automatycznie lub za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść”, co oznacza łatwość obsługi dla przeciętnego użytkownika biznesowego.

 

Automatyczne raportowanie

Zautomatyzowana analityka umożliwia użytkownikom systemu klasy BI łatwe analizowanie danych, tworzenie własnych raportów i modyfikowanie już istniejących bez potrzeby szkolenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rozbudowanych organizacji, w których przygotowywanych jest wiele raportów.

Zaawansowane narzędzia typu Power BI pozwalają na atrakcyjną wizualizację danych – dzięki opcji prostego tworzenia raportów oraz możliwości szybkiego publikowania ich w usłudze. Odbiorcy raportów mogą wygodnie je przeglądać, ale też modyfikować, dodając własne funkcje obliczeniowe do raportu. Wysoka elastyczność systemu przekłada się na znaczną oszczędność czasu i energii pracowników.

 

Rozszerzona analityka danych

Rozszerzona analiza (ang. augmented analytics) to jeden z wiodących trendów analityki danych. Oferuje ona automatyzację analizy danych poprzez wykorzystanie uczenia maszynowego i przetwarzania naturalnego. W efekcie rozwiązuje obecny w wielu organizacjach problem generowania wiedzy z danych. W jaki sposób? Zautomatyzowane algorytmy przetwarzają dane i wychwytują spośród nich powtarzające się prawidłowości. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka przegapienia cennych informacji, zwiększając jednocześnie trafność podejmowanych decyzji biznesowych.

Wdrożenie systemów klasy Business Intelligence, takich jak Microsoft Power BI, warto poprzeć analizą sytuacji danej organizacji. Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami EBIS – po zapoznaniu się z dokładnymi potrzebami Twojej firmy, wybierzemy optymalne dla niej rozwiązania analityczne!

Formularz zgłoszenia