Power BI czy Tableau – porównanie biznesowe dwóch systemów do analizy danych
2019-01-24 Microsoft Power BI

Power BI czy Tableau – porównanie biznesowe dwóch systemów do analizy danych


Power BI oraz Tableau to dwa popularne systemy do analizy danych. Oba narzędzia różnią się w pewnym stopniu pod względem funkcjonalności oraz wyglądu. Który z nich wybrać?

Łatwy w obsłudze i funkcjonalny Power BI

W swoim pierwotnym zamyśle system Power BI jest wszechstronnym narzędziem przeznaczonym do raportowania danych z dużymi możliwościami rozszerzania funkcjonalności. Wspomniane narzędzie umożliwia szybką agregację danych pochodzących z wielu źródeł, projektowanie dashboardów oraz transparentną ich wizualizację w postaci interaktywnych wykresów. Istotną zaletą systemu Power BI jest także możliwość wysyłania utworzonych raportów na urządzenia mobilne, co niewątpliwie zyskuje w dzisiejszych czasach coraz większe znaczenie.

Zasadniczym atutem narzędzia Power BI jest przede wszystkim interaktywna forma raportów. Dzięki temu analiza danych staje się szybka, prosta i intuicyjna, co ma niebagatelne znaczenie w dynamicznym i szybko zmieniającym się środowisku biznesowym.

Co więcej, raporty wygenerowane przez Power BI mogą być dostępne zarówno poprzez przeglądarkę, jak i dedykowaną aplikację na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu osoby, które korzystają z Power BI, mają dostęp do potrzebnych im danych 24 h na dobę i to niezależnie od miejsca, w którym pracują. Unikalną funkcją programu jest Power BI Gateway, która pozwala na zautomatyzowane pobieranie danych także w trybie ciągłym.

Początkujący użytkownicy z pewnością docenią nieskomplikowaną obsługę tego systemu – wystarczy nawet 1 dzień, aby nauczyć się tworzyć zaawansowane raporty. Fakt ten potwierdzają uczestnicy szkoleń z zakresu Power BI, które organizuje EBIS. Relację z jednego z takich wydarzeń możecie przeczytać TUTAJ.

Kolejnymi ważnymi przesłankami przemawiającymi na korzyść Power BI jest fakt, że wspomniany system do analizy danych współpracuje z popularnymi programami pakietu Office oraz może pochwalić się częstymi aktualizacjami (średnio co miesiąc). Z punktu widzenia oszczędności istotnym pozostaje fakt, że Power BI jest bezpłatny w swoich podstawowych wariantach. Płatność jest konieczna tylko w przypadku dodatkowych opcji, takich jak na przykład udostępnianie raportów w trybie online.

Droższa alternatywa w postaci Tableau

System Tableau powiela wiele walorów charakterystycznych dla Power BI. Omawiane narzędzie pozwala na relatywnie proste tworzenie raportów i ich przesyłanie pomiędzy użytkownikami. Czas potrzebny na opanowanie wszystkich niezbędnych funkcji programu również jest krótki, co oznacza, że program jest przyjazny dla osób bez dogłębnej wiedzy informatycznej.

Atutem systemu Tableau jest intuicyjność analizy danych – użytkownik nie musi męczyć się z uciążliwym formatowaniem. Mankamentami systemu Tableau jest jednak wygórowana cena oraz gorsze modelowanie zbiorów danych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy pochodzą one z różnych źródeł. Atutem programu Tableau jest jednak możliwość wizualizacji bardzo dużych zbiorów danych.

Werdykt – Power BI czy Tableau

Rozstrzygnięcie tego, które z przedstawianych narzędzi to najlepszy system do analizy danych nie jest sprawą łatwą. Wybierając pomiędzy systemami Power BI a Tableau musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę indywidualne preferencje naszej firmy, jej potrzeby oraz środowisko, w którym funkcjonuje.

Zachęcamy do kontaktu w celu rozwiania wszelkich Waszych wątpliwości. Nasi konsultanci udzielą Wam wyczerpujących informacji na temat możliwości systemu Power BI oraz korzyści płynących z jego użytkowania.

 

Formularz zgłoszenia