Microsoft inwestuje miliard dolarów w Polsce

Microsoft ogłosił kompleksowy plan inwestycyjny w wysokości 1 miliardów dolarów na przyspieszenie innowacji i transformacji cyfrowej w „Polskiej Dolinie Cyfrowej”. Plan łączy w sobie długoterminowe inwestycje w podnoszenie kwalifikacji utalentowanych osób działających w sektorze nowoczesnych technologii, silne partnerstwa lokalne, wsparcie transformacji cyfrowej i najnowszych technologii chmurowych. W ramach umowy partnerstwa z Operatorem Chmury Krajowej, Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Chmura Krajowa i Microsoft – umowa o partnerstwie

Inicjatorami powstania Chmury Karajowej są PKO Bank Polski i Polski Fundusz Rozwoju. Celem ich działań jest stymulowanie rozwoju w obszarze cyfrowych innowacji w polskich firmach oraz optymalizacja procesów związanych z budowaniem nowoczesnej administracji publicznej. W celu realizacji przyjętych w statucie spółki działań Chmura Krajowa współpracuje z czołowymi dostawcami z branży IT i nowoczesnych technologii. Dziś Chmura Krajowa jest jednym z najlepiej wyspecjalizowanych dostawców rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku, a partnerstwo z firmą Microsoft pozwoli na dalszy rozwój kompetencji w tym sektorze.

– „Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem, zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej. OChK dostarcza usługi w modelu multicloud, dając klientom swobodę wyboru między wariantami adopcji rozwiązań chmurowych i oferując technologie, które najlepiej pasują do ich modelu biznesowego. Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty – tłumaczył podczas konferencji prasowej  Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.

Z kolei premier, Mateusz Morawiecki dodał: „Głęboko wierzę, że inwestycja Microsoftu w Polsce będzie ważna dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych i systemu edukacji oraz umożliwi im cyfrową transformację i wdrożenie nowych standardów pracy. Naszym głównym celem jest przyspieszenie transformacji Polski w centrum technologiczne dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej”.

Jean-Phillippe Courtois, wiceprezes wykonawczy i prezes Microsoft Global Sales, Marketing and Operations dodał: „Z dumą ogłaszam naszą inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w trwającą w Polsce transformację cyfrową i rozwój „Polskiej Doliny Cyfrowej”. Dzisiejsze oświadczenie opiera się na naszej prawie 30-letniej obecności w kraju. Globalna chmura obliczeniowa Microsoftu w Polsce pozwoli na coraz szersze wykorzystanie, szybsze wdrożenie i większe korzyści dla instytucji publicznych i firm z kluczowych sektorów wraz z prężnie rozwijającą się polską społecznością start-upową. Inwestycja ta zapewni również silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich deweloperów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności i dalszego uczenia się dla około 150 000 pracowników, partnerów i studentów. Naszą misją jest wzmocnienie pozycji ludzi i organizacji w Polsce, aby móc osiągnąć więcej”.

Jakie korzyści Polsce przyniesie inwestycja Miscrosoftu?

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hakatony dotyczące tematyki przetwarzania w chmurze, rozwoju z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technologii uczenia maszynowego, big data i IoT. Podpisane partnerstwo utoruje więc drogę lokalnym firmom, przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność i instytucjom do pełnego wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa cybernetycznego, rezydencji danych i zgodności – zwłaszcza tych, które mają specyficzne wymagania dotyczące przechowywania i przetwarzania danych. Współpraca firmy Microsoft z Chmurą Krajową na razie została zaplanowana na siedem lat, z możliwością przedłużenia.