Co to jest Power BI? Architektura i funkcje – wyjaśnienie

Rośnie zainteresowanie narzędziami Business Intelligence. Coraz więcej firm z wielu różnych branż sięga po rewolucyjne systemy analityczne, które pozwalają im na lepsze wykorzystywanie gromadzonych danych. Programem wiodącym w tej dziedzinie jest Power BI. Jakie możliwości oferuje nowoczesny system od Microsoft? Jak jest zbudowany? Na czym polega jego przewaga nad innymi programami klasy BI? O tym w artykule!

Czym jest Power BI?

Microsoft Power BI to rozbudowany i interaktywny zestaw narzędzi Business Intelligence, służący analizie i wizualizacji danych. Pozwala łączyć informacje z wielu różnych baz danych, plików czy usług webowych. Power BI jest intuicyjnym, a przy tym oferującym wiele różnorodnych funkcji narzędziem.

Power BI stanowi jedyny w swoim rodzaju, kompletny zestaw narzędzi analitycznych, które wspierają funkcjonowanie firm i organizacji z różnych branż ‒ zarówno biznesowych gigantów, jak też średnich i małych graczy na rynku. Oprogramowanie pomaga im w dostrzeganiu związku między danymi i wykorzystywaniu wyciągniętych z nich wniosków do planowania działań biznesowych.

Architektura Power BI

Microsoft Power BI to znacznie więcej niż program komputerowy. Rewolucyjny program do analizy danych i projektowania raportów, jest powiązany z zestawem usług online, takich jak publikowanie i udostępnianie. To kompleksowe narzędzie, które uwzględnia aplikację desktopową, aplikację mobilną i portal internetowy.

Architektura Power BI obejmuje trzy elementy. W środowisku programu najważniejszą rolę odgrywają:

 • aplikacja desktopowa (Power BI Desktop) ‒ bezpłatna aplikacja działająca na komputerach z systemem Windows, pozwalająca na połączenie z danymi, budowę raportu i zapis do pliku oraz publikację raportu w usłudze Power BI Online w formie interesującej wizualnie prezentacji. Microsoft Power BI Desktop powstał z myślą o analitykach i innych osobach pracujących z danymi. Łączy w sobie interaktywne wizualizacje (Power View – tworzenie wykresów, map i innych form wizualnych), funkcje zapytań o dane (Power Query ‒ odnajdowanie, łączenie i uściślanie źródeł danych) oraz możliwość modelowania (Power Pivot – modelowanie danych i wykonywanie trudnych obliczeń). Jest to najbardziej rozbudowana wersja programu.
 • aplikacja mobilna (Power BI App / Mobile) ‒ pozwalająca na wygodne przeglądanie raportów i interakcję z nimi w dowolnym miejscu i czasie. To wersja programu przeznaczona do użytkowania na telefonach i tabletach.
 • aplikacja chmurowa (Power BI Service) – pozwalająca na tworzenie raportów i ich udostępnianie pomiędzy użytkownikami. Umożliwia automatyczne odświeżanie danych i udostępnianie raportów na przykład poprzez link lub wiadomość e-mail. Wersja programu dostępna w chmurze, która pozwala na zaciąganie danych i pracę na nich bez konieczności instalacji oprogramowania na urządzeniu.

Kluczowe funkcje Power BI

Power BI to rozbudowane narzędzie do analizy danych. Oferuje szereg funkcjonalności ‒ kluczowe z nich przedstawiamy poniżej.

Analiza danych ‒ aplikacja może być traktowana przede wszystkim jako narzędzie do analizy danych. Microsoft Power BI jest ściśle zintegrowany z Excelem, przez co umożliwia pobieranie danych z istniejących już arkuszy.

Wizualizacja danych ‒ Microsoft Power BI to aplikacja self-services, pozwalająca użytkownikom na łączenie się z danymi i tworzenie raportów. Gotowe raporty mogą być w prosty sposobów udostępnione wszystkim lub wybranym członkom zespołu.

Agregacja danych ‒ Power BI pozwala również na pobranie danych z dowolnych baz, źródeł internetowych, serwera SQL lub Dynamics 365.

Power BI  integracje z aplikacjami

Power BI jest zintegrowany z ogromną ilością aplikacji, które zwiększają możliwości samego narzędzia. Wśród nich znajdują się między innymi z:

 • SQL Server, SQL Server Analysis Services,
 • programy pakietu Office: Microsoft Excel, Access,
 • usługi Azure, w tym: Azure Audit Logs, Azure Mobile Engagement, Azure SQL Data Warehouse, Azure SQL Database,
 • Github,
 • Marketo,
 • Google Analytics,
 • Microsoft Dynamics Marketing, Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics CRM,
 • Salesforce,
 • bazami danych Oracle, MySQL, PostgreSQL i nie tylko.

Największe zalety Power BI

Power BI to program mający wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo łatwy w obsłudze ‒ za sprawą przejrzystego interfejsu użytkownik, nawet ten, który nie miał wcześniej do czynienia z programowaniem i bazami danych, w ciągu kilku dni może nauczyć się tworzenia najbardziej skomplikowanych raportów. Pomocne są w tym też bezpłatne poradniki opracowane przez Microsoft. EBIS także zapewnia kompleksowe wsparcie i szkolenia użytkownikom systemu. Jako Złoty Partner Microsoft możemy pochwalić się wiedzą i doświadczeniem, które nasi konsultanci zdobyli podczas licznych wdrożeń oraz stale podnosząc swoje kwalifikacje, biorąc udział w kursach.

Z kolei dzięki automatycznemu pobieraniu danych, program oszczędza czas na ich wprowadzanie do systemu. Tym samym rośnie efektywność pracy z informacjami. To jednak nie wszystko ‒ Power BI uczy również dobrych praktyk wizualizacji danych, a stworzone z jego pomocą analizy są bardzo interaktywne. Ciekawa forma raportów sprzyja analizowaniu danych i szybkiemu wyciąganiu wniosków, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla biznesu. Na uwagę zasługuje również łatwość dzielenia się przygotowanymi raportami przez ich publikowanie i udostępnianie.

Co nie bez znaczenia, Microsoft Power BI jest aplikacją, która cały czas się rozwija, a jej nowe aktualizacje wypuszczane są praktycznie co miesiąc. Program jest bezpłatny, choć dostępna jest również płatna wersja Pro, która kosztuje jedynie 9,99$ miesięcznie za użytkownika.

Power BI to doskonała alternatywa wobec powszechnie używanego Excela i innych narzędzi analitycznych. Programy te, przy pracy z dużymi danymi pochodzącymi z różnych źródeł, wymagają czasochłonnej analizy, która dodatkowo obarczona jest ryzykiem błędów. System opracowany przez Microsoft rozwiązuje ten problem. Dzięki nowoczesnemu narzędziu Business Intelligence analizowanie danych i wizualizowanie raportów stały się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jeśli gromadzisz i analizujesz dane, potrzebujesz nowoczesnego narzędzia Business Intelligence, które usprawni Twoją pracę. Jednym z takich narzędzi jest Microsoft Power BI ‒ najchętniej stosowany program klasy BI. Skontaktuj się z nami w celu omówienia procesu wdrożenia Power BI w Twojej firmie – wspólnie wybierzemy odpowiednie rozwiązanie odpowiadające na realne potrzeby Twoich pracowników!