Co to jest Power BI?

Power BI to narzędzie Microsoft, publicznie wydane w lipcu 2015 roku, odpowiadające na potrzeby Business Intelligence. Pod tą nazwą kryje się analityka biznesowa, obejmująca szeroko pojęty proces przetwarzania surowych danych dostępnych w każdej firmie w cenną wiedzę. Jej odpowiednie wykorzystanie może zwiększyć konkurencyjność firm z wielu branż oraz zwiększyć rentowność prowadzonych działań.

Business Intelligence od Microsoft

Power BI to zbiór usług umożliwiających przekształcanie danych z niepowiązanych źródeł w spójne, interaktywne i atrakcyjne wizualnie analizy, udostępniane następnie wszystkim lub wybranym członkom zespołu. Szerokie możliwości systemu klasy Business Intelligence pozwalają firmom zamieniać duże dane w cenne informacje biznesowe. Z pomocą analiz i raportów możemy uzyskać informacje dotyczące wszystkich obszarów działalności firmy. System Power BI ułatwia między innymi szacowanie kosztów, wyliczanie poziomu sprzedaży, analizę prowadzonych kampanii marketingowych, czy badanie skuteczności dystrybucji w danym okresie. Sprawne i wygodne tworzenie raportów zwiększa z kolei efektywność działania.

Podczas tworzenia Power BI (którego nazwa nawiązuje do Business Intelligence) zespół Microsoft czerpał sporo z technologii wcześniej wypracowanych dla Excela. Rozwiązanie to wykorzystuje bowiem takie, zbudowane na jego potrzeby mechanizmy, jak Power Query (łącznie danych), Power Pivot (przetwarzanie danych) oraz Power Map i Power View (wizualizacja danych).

 

information systems - business intelligence bi

Zastosowanie Power BI w biznesie

Jednym z kluczowych wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorstwa, jest analiza danych, pozwalająca na kontrolowanie procesów zachodzących w firmie. Na podstawie gromadzonych informacji możliwe jest tworzenie – w sposób wydajny i automatyczny, raportów z działań biznesowych. Tak solidne analizy to dla firm podstawa wdrożenia innowacyjnych rozwiązań i podejmowania strategicznych decyzji.

Narzędzia klasy Business Intelligence, na czele z Power BI, są bardzo przydatne w biznesie. Zyskują one na popularności wśród wielu firm, bez względu na skalę i branżę, w której działają.

Oto kilka przykładów:

Power BI w finansach i bankowości:

 • Analiza portfela klienta: Banki wykorzystują systemy business intelligence do analizy zachowań klientów, co pozwala na dokladną personalizację ofert finansowych. Dzięki temu mogą zwiększyć sprzedaż produktów finansowych nawet o około 10-20%.
 • Predykcyjna analiza ryzyka: Przewidywanie ryzyka kredytowego na podstawie danych finansowych klientów pozwala na zmniejszenie niewypłacalności do 15-20%.
 • Monitorowanie trendów rynkowych: Analiza danych ekonomicznych i finansowych umożliwia śledzenie trendów rynkowych i podejmowanie szybkich decyzji inwestycyjnych. Decision support systems są w tej roli niezawodne.

System business intelligence w handlu detalicznym:

 • Analiza sprzedaży: Firmy detaliczne mogą korzystać z Power BI do analizy danych sprzedażowych, co pomaga w identyfikacji trendów zakupowych i optymalizacji asortymentu.
 • Prognozowanie popytu: Dzięki zaawansowanym modelom predykcyjnym możliwe jest prognozowanie popytu na produkty, co pozwala na lepsze zarządzanie zapasami i unikanie nadmiaru towarów w magazynach.

Wykorzystanie systemu business intelligence w przemyśle produkcyjnym:

 • Monitorowanie wydajności maszyn: Power BI pozwala na ciągłe monitorowanie pracy maszyn i urządzeń produkcyjnych, co może zredukować czas przestoju o 20-30%.
 • Zarządzanie jakością: Analiza danych pozwala na szybkie wykrywanie problemów z jakością produktów i zapobieganie wadom na etapie produkcji.

Systemy business intelligence w opiece zdrowotnej:

 • Analiza danych pacjentów: Power BI umożliwia analizę danych medycznych, co może poprawić diagnozy i leczenie pacjentów oraz zredukować koszty opieki zdrowotnej.
 • Profilaktyka: Dzięki analizie danych epidemiologicznych i zachowań pacjentów można przewidywać wzmożony okres zachorowań i podejmować środki zapobiegawcze.

 

wykorzystanie systemów bi do podejmowania decyzji biznesowych

Zastosowanie analityki biznesowej w edukacji:

 • Monitorowanie postępów uczniów: Power BI może być używane w systemach edukacyjnych do monitorowania postępów uczniów, identyfikowania obszarów wymagających wsparcia i dostosowywania programów nauczania.

System business intelligence w transporcie i logistyce:

 • Optymalizacja tras: Przedsiębiorstwa transportowe wykorzystują Power BI do optymalizacji tras i zarządzania flotą, co może prowadzić do oszczędności paliwa nawet na poziomie 10-20%.
 • Monitorowanie stanu pojazdów: Dzięki analizie danych telematycznych można monitorować stan pojazdów i przewidywać potrzebę konserwacji.

Warto zauważyć, że system Microsoft Power BI może być dostosowywany do specyficznych potrzeb każdej branży i przynosić realne korzyści w postaci oszczędności czasu i zasobów, optymalizacji procesów oraz lepszego zrozumienia danych biznesowych. Dzięki rosnącej ilości dostępnych danych, narzędzia klasy business intelligence stają się niezastąpionym elementem strategii biznesowych w różnych sektorach.

 

hurtownie danych, systemy bi

Możliwości Microsoft Power BI

Microsoft Power BI jest jednym z najpopularniejszych i dającym najwięcej korzyści narzędziem w swojej dziedzinie. Kluczowymi możliwościami systemu są:

 • Porównywanie danych pochodzących z różnych źródeł – arkuszy kalkulacyjnych Excel, systemów ERP oraz CRM, systemów do e-mail marketingu, mediów społecznościowych, danych strumieniowych, usług dostępnych w chmurze i wielu innych.
 • Prezentowanie danych na jednym pulpicie nawigacyjnym – łatwy wgląd w dane z możliwością indywidualnego dostosowania ich widoku. Co kluczowe, dane te dostępne są zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na urządzeniach przenośnych.
 • Przygotowanie interaktywnych raportów – sprawne tworzenie przejrzystych raportów o ciekawej szacie graficznej. Gotowe raporty są natychmiastowo widoczne dla członków zespołów, co ułatwia pracę.

Intuicyjny interfejs Power BI, działający na zasadzie „przeciągnij i upuść” sprawia, że przetwarzanie danych i tworzenie raportów jest niezwykle proste nawet dla osób o znikomej wiedzy technicznej.

 

przedstawienie koncepcji hurtowni danych

Power BI – wdrożenie z pomocą ekspertów EBIS

Poszukujesz nowoczesnego narzędzia do kompleksowej analizy i wizualizacji danych? Postaw na Power BI, z pomocą którego uzyskasz stały wgląd w dane, sprawiając jednocześnie, że płynące z nich wnioski będą dostępne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników firmy.

W EBIS doskonale znamy system Power BI, dzięki czemu dostosowujemy jego parametry do indywidualnych potrzeb i oczekiwań klientów. Skontaktuj się z nami, aby poznać dedykowaną ofertę wdrożenia.

 

Power BI – FAQ

Czym Jest Power BI?

Power BI to zaawansowane narzędzie do analizy danych stworzone przez firmę Microsoft. Pozwala ono na zbieranie, przetwarzanie i wizualizację danych w sposób niezwykle efektywny i intuicyjny. Power BI umożliwia tworzenie interaktywnych raportów, które pozwalają na szybkie i dokładne zrozumienie informacji zawartych w danych.

Power BI składa się z kilku kluczowych komponentów:

1. Power BI Desktop

Power BI Desktop to aplikacja do tworzenia raportów i interaktywnych wizualizacji. Dzięki niej możesz łączyć różne źródła danych, tworzyć zaawansowane wykresy i tabele, a także dodawać filtry i interaktywne elementy do raportów.

2. Power BI Service

Power BI Service to platforma online, na której możesz udostępniać swoje raporty. Możesz też tworzyć pulpity nawigacyjne i udostępniać dostęp do danych innym użytkownikom. To idealne rozwiązanie do współpracy i udostępniania informacji w zespole.

3. Power BI Mobile

Power BI Mobile to aplikacja mobilna, która umożliwia dostęp do raportów i wizualizacji na smartfonach i tabletach. Możesz śledzić dane i podejmować decyzje nawet poza biurem.

Dlaczego warto korzystać z Power BI?

Power BI oferuje wiele korzyści, które mogą znacząco poprawić efektywność i skuteczność działania Twojej firmy. Oto kilka powodów, dla których warto zainwestować w to narzędzie:

1. Wizualizacja danych

Power BI umożliwia tworzenie atrakcyjnych i czytelnych wizualizacji danych. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć informacje i wykrywać wzorce oraz tendencje.

2. Łatwość użytkowania

Interfejs Power BI jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogą tworzyć raporty i analizować dane.

3. Łączenie żródeł danych

Power BI pozwala na łączenie danych z różnych źródeł, takich jak bazy danych, arkusze kalkulacyjne czy aplikacje online. To oznacza, że możesz analizować wszystkie istotne informacje w jednym miejscu.

Najczęściej zadawane pytania o Power BI

Pytanie 1: Czy Power BI jest płatny?

Tak, istnieje wersja płatna Power BI, ale Microsoft oferuje także darmową wersję tego narzędzia. Wersja płatna oferuje więcej zaawansowanych funkcji i większą ilość miejsca na dane w chmurze.

Pytanie 2: Czy Power BI jest trudny do nauki?

Nie, Power BI jest stosunkowo łatwy w nauce, zwłaszcza dzięki dostępnej dokumentacji i tutorialom online. Warto poświęcić trochę czasu na naukę, ponieważ umiejętność korzystania z tego narzędzia może przynieść wiele korzyści.

Pytanie 3: Jakie firmy powinny rozważyć wdrożenie Microsoft PowerBI?

Power BI jest przydatny dla firm z różnych branż i o zróżnicowanej wielkości. Zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i korporacje mogą korzystać z tego narzędzia do analizy danych i podejmowania lepszych decyzji.