5 powodów, dla których powinieneś przenieść raporty z Excela do Power BI

Microsoft Excel to tradycyjne i sprawdzone narzędzie stosowane do raportowania w biznesie. Okazuje się jednak, że istnieją także i inne rozwiązania warte uwagi. Power BI (także od Microsoftu) to narzędzie przeznaczone do zaawansowanej analityki biznesowej. Po raz pierwszy ukazało się ono światu w 2010 roku jeszcze pod nazwą Project Crescent i od tego czasu przeszło wiele updatów systemu. Dzięki szerokim możliwościom agregacji danych pochodzącym z wielu źródeł, ich ciekawej wizualizacji czy możliwości współdzielenia raportów ze współpracownikami, Power BI pozwala uzyskać bardzo dokładne analizy.

Przyjrzyjmy się zatem 5 powodom, dla których warto zacząć korzystać z Power BI

Dostęp oraz przechowywanie ogromnych ilości danych

W porównaniu do Excela, Microsoft Power BI ma znacznie lepsze możliwości kompresji danych. Dzięki temu możesz otwierać i analizować ogromne ilości informacji, z którymi Excel raczej miałby problem. Większość komputerów ma trudności z otworzeniem za pomocą tego programu pliku .csv, który waży ponad 300 MB. Power BI na tym polu wypada o wiele lepiej.

Integracja z różnymi usługami w chmurze

Power BI powstał, aby zintegrować technologie Microsoftu, jak pliki Excel czy bazy danych SQL. Jednak, jako że jest to usługa działająca w chmurze, Power BI potrafi zbierać dane także z wielu innych źródeł jak SAP, Google Analytics, Zendesk, MailChimp, Facebook i wiele innych. Dzięki szybkiemu dostępowi do większej ilości danych znacznie zaoszczędzisz czas pracy.

Power BI jest zbudowane na gruncie SSAS

SSAS to narzędzie zbudowane w celu zarządzania hurtowniami danych. Jego autorem jest także Microsoft, co pokazuje, że firma założona przez Billa Gatesa ma doświadczenie w tematyce analizy danych. Samo natomiast Power BI powstało na bazie doświadczeń ekspertów od SSAS, co jest gwarancją jakości owego produktu.

Większe bezpieczeństwo

Power BI korzysta z active directory w celu zarządzania kontrolą dostępu. Dzięki temu możesz ustalać poziomy bezpieczeństwa oraz mieć możliwość przyznania lub zabrania dostępu nawet do ściśle określonych fragmentów raportu. Stwarza to samo w sobie dodatkową warstwę zabezpieczeń dla wszystkich danych. Zamiast tworzyć kilka osobnych raportów dla wielu członków zespołu, wystarczy stworzyć jeden i określić zakres dostępów.

Szybsze i łatwiejsze dostrzeganie trendów

Power BI posiada wbudowane funkcje, dzięki którym w krótkim czasie można przeglądać ogromne ilości danych. Same dane mogą być przeglądane pod kątem różnych atrybutów. Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji funkcje forecastingu, które bazują na wbudowanych modelach prognostycznych. Power BI analizuje Twoje dane i wybiera najlepszy algorytm, aby przeprowadzić prognozowanie.

Podsumowanie

Power Bi to narzędzie, które przenosi analitykę biznesową na wyższy poziom. Po jego opanowaniu nie trzeba być już zdanym na pracowników IT, którzy zajmują się gromadzeniem, transformacją i analizą danych. Dzięki bogatym wbudowanym funkcjom oraz możliwości wizualizacji danych użytkownik biznesowy może wykonać większość z tych zadań samodzielnie.