Power BI - rozwijaj biznes w oparciu o dane
2021-03-25 Aktualności

Power BI - rozwijaj biznes w oparciu o dane


Power BI to zestaw narzędzi do analizy danych, działający w modelu on-premise oraz w chmurze, pozwalających w intuicyjny sposób wizualizować oraz analizować dane całej organizacji. Dane są dostępne w jednym miejscu, a dzięki wykorzystaniu Power BI Mobile także z poziomu urządzeń przenośnych. Jakie korzyści osiągniesz, wdrażając Microsoft Power BI?

Power BI - wykorzystaj potencjał Business Intelligence

Magic Quadrant opublikowany przez firmę Gartner jasno pokazuje, kto jest liderem rynku w zakresie analizy biznesowej danych. Zdaniem specjalistów Microsoft ma bardzo duży zasięg rynkowy dzięki pakietowi Microsoft Office 365 oraz wszechstronnej i wizjonerskiej „mapie drogowej” produktu. Dzięki Power BI możliwe jest lepsze i łatwiejsze przygotowanie danych, ich wizualizacja czy możliwość prezentacji w formie interaktywnych dashboardów oraz rozszerzona analiza biznesowa danych. Co ważne, Microsoft co tydzień publikuje aktualizacje chmurowej usługi Power BI, która w 2020 roku została wzbogacona o setki zupełnie nowych funkcji.

Magic Quadrant Gartner 2021 - Microsoft Power BI

W grupie aplikacji Power BI kluczową rolę odgrywają:

  • Power BI Desktop - aplikacja ułatwiająca dostęp do danych z setek różnych źródeł dostępnych w firmie, jak i w chmurze - w tym pochodzących z Dynamics 365, Salesforce, Azure SQL DB, Excel i SharePoint. Power BI Desktop sprawia, że dane są zawsze aktualne dzięki automatycznemu odświeżaniu i umożliwia tworzenie rozbudowanych analiz dla szerokiego zakresu scenariuszy.
  • Power BI Pro - dzięki któremu budowanie kultury organizacyjnej opartej na danych jest o wiele prostsze. Dodatkowym atutem tego systemu jest łatwe współdzielenie i wizualizacja danych.
  • Power BI Premium - dzięki któremu można łatwo dostosować zakres narzędzi BI do swoich potrzeb biznesowych. Power BI w tym modelu działa jako self service, jest w pełni skalowalny w miarę wzrostu potrzeb dzięki zarządzanej infrastrukturze chmury, która minimalizuje przestoje i zapewnia wydajność pracy.
  • Power BI Mobile - narzędzie to gwarantuje bezpieczny dostęp i możliwość przeglądania pulpitów oraz raportów Power BI na dowolnym urządzeniu dzięki aplikacjom mobilnym dla systemów Windows, iOS oraz Android.
  • Power BI Embedded - oferuje z kolei wysokiej klasy funkcje analityczne bez konieczności ich samodzielnego opracowywania. Użytkownicy systemu szybko i łatwo mogą udostępniać we własnych aplikacjach przeznaczone dla klientów raporty, pulpity nawigacyjne i funkcje analityczne, korzystając z usługi  z oznaczeniem marki firmy. Zmniejsza się przez to zapotrzebowanie na zasoby deweloperów. Następuje bowiem zautomatyzowanie monitorowania i wdrażania funkcji analitycznych oraz zarządzania nimi, utrzymując jednocześnie pełną kontrolę nad funkcjami usługi Power BI i narzędziami analizy inteligentnej.
  • Power BI Report Server - daje użytkownikom dostęp do zaawansowanych, interaktywnych raportów i możliwości raportowania korporacyjnego SQL Server Reporting Services. Z jego pomocą eksplorowanie danych i odkrywanie wzorców jest o wiele prostsze. To z kolei przekłada się na podejmowanie lepszych i szybszych decyzji. Co ważne, Power BI Report Server jest oparty na sprawdzonej platformie klasy korporacyjnej, dzięki czemu może być z łatwością rozbudowywany do tysięcy użytkowników.

Analiza danych w Power BI

Dlaczego warto wdrożyć Power BI?

Analityka biznesowa stanowi nowoczesne rozwiązanie, wspierające działania wielu przedsiębiorstw. Innowacyjne systemy business intelligence, takie jak Microsoft Power BI, podnoszą efektywność prowadzenia biznesu i to bez konieczności przebywania w siedzibie firmy. Raporty generowane z danych dostępne są zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, co jest kluczem do efektywnej analizy biznesowej. Wspólna baza danych dostępna jest dla wszystkich uprawnionych użytkowników, którzy mogą z niej korzystać, aby tworzyć i modyfikować raporty, a także udostępniać analizy dotyczące ważnych danych.

Co nie jest także bez znaczenia, system Power BI jest maksymalnie intuicyjny. Nawet duże zbiory danych mogą być przekształcane w czytelne informacje przez osoby bez zaawansowanej znajomości procesów analitycznych. Pobieranie danych następuje w sposób automatyczny, a ich segmentacja przebiega z ograniczonym do minimum ryzykiem wystąpienia błędów. Elastyczne środowisko Power BI pozwala również na jego swobodne dopasowanie do indywidualnych potrzeb danej organizacji, co w świecie big data ma kluczowe znaczenie.