Różnice między Power BI Pro, Power BI Premium i Power BI Desktop
2023-05-26 Microsoft Power BI

Różnice między Power BI Pro, Power BI Premium i Power BI Desktop


Microsoft Power Platform oferuje wiele rozwiązań informatycznych dla biznesu. Należą do nich m.in. narzędzia Power BI. Produkty BI są zróżnicowane, dzięki czemu możesz dobrać je do potrzeb czy wielkości biznesu. Istnieją warianty usługi, które oferują mniej lub bardziej zaawansowane możliwości analityczne. Poznaj Power BI Pro, Power BI Premium i Power BI Desktop i sprawdź, jakie oferują możliwości.

Power BI, czyli potęga analizy danych

Dzięki narzędziu Microsoft Power Bi możliwe jest pozyskiwanie, katalogowanie, analizowanie i raportowanie zebranych danych. To rewolucyjne i innowacyjne rozwiązanie analityczne dla biznesów z różnych branż. 

Praca w chmurze oraz modelu SaaS dzięki usłudze Power BI usprawnia wiele aspektów pracy i pozwala na szybszą obsługę projektów. Ułatwia przepływ informacji między specjalistami, dostęp do danych oraz umożliwia edycję materiałów przez osoby do tego upoważnione. 

Usługi Power BI są zróżnicowane pod kątem ceny oraz możliwości. Dzięki temu dobierasz wariant m.in. do liczby przetwarzanych danych i informacji. 

Co to jest Power BI Desktop?

Power BI Desktop to podstawowe rozwiązanie usługi Power BI dla tych, którzy chcą pracować na danych w zaawansowany sposób. Wystarczy, że:
pobierzesz aplikację;

  • zainstalujesz ją bezpłatnie na swoim komputerze lokalnym;
  • gotowe, możesz przystąpić do pracy! 

Narzędzie umożliwia nie tylko zestawianie ze sobą danych, ale również przekształcanie ich, segregowanie oraz dostosowywanie ich formy do swoich potrzeb. Jeśli najbardziej komfortowe jest dla Ciebie przedstawianie danych w formie graficznej (np. diagramy czy wykresy), Power BI Desktop daje Ci tę możliwość.

Poza pracą na danych Power BI Desktop daje oczywiście możliwość udostępniania raportów w danej organizacji. Dzięki temu praca w zespole przebiega sprawnie, bo każdy w czasie rzeczywistym ma dostęp do materiałów.

Co istotne, usługa Desktop jest przeznaczona głównie dla małych i średnich firm i jest darmowa. Jest więc świetna na początek pracy w środowisku Microsoft Power BI.

Wariant Power BI Desktop daje możliwość wygenerowania raportu i wysłania go mailem do wybranych osób lub dodania na dysk w chmurze. Użytkownicy z licencją mają możliwość udostępniać raporty w obrębie swojej organizacji biznesowej. 

Jeśli chcesz udostępniać raporty do użytkowników spoza organizacji, powinna zainteresować się usługa Power BI Pro.

Co to jest Power BI Pro?

Jeśli Power BI Desktop to dla Ciebie za mało, możesz zdecydować się na wykupienie wersji Pro. 

To rozwiązanie podobne do wersji Desktop, ale rozbudowane o dodatkowe możliwości, takie jak wspomniane udostępnianie raportów poza organizację (np. partnerom biznesowym czy kontrahentom).

Świetnie sprawdza się w małych i średnich przedsiębiorstwach dzięki swoim możliwościom obliczeniowym.

Dzięki usłudze możesz dzielić się raportami ze współpracownikami w obrębie danej organizacji. Dzięki Power BI Pro możesz nadawać członkom zespołu określone uprawnienia, na mocy których mogą oni pracować nad materiałami. 

Power Bi Pro umożliwia przeglądanie raportów oraz dodawanie komentarzy i edycję. 

Power BI Premium

Microsoft Power BI Premium to z kolei usługa idealna dla dużych przedsiębiorstw, które generują znacznie więcej danych. Występuje w wariancie per user (PPU) i per capacity. 

Power BI Pro czy Power BI Desktop mogą nie mieć wystarczającej mocy obliczeniowej i mogą nie udźwignąć rozmiaru danych, jakie generują giganci.

Wydajność wariantu Premium umożliwia przetwarzanie znacznie większych ilości danych niż wyżej wymienione wersje.

Co ważne, wprowadzane informacje są szyfrowane i bezpieczne. Nie musisz obawiać się utraty istotnych dokumentów czy plików.

W wariancie Premium Pro na użytkownika, czyli PPU, możesz udostępniać materiały i swobodnie współpracować w obszarze roboczym z innymi użytkownikami PPU.

Power BI Premium jest rozwiązaniem, jeśli przedsiębiorstwo chce ujednolicić sposób przetwarzania informacji. Duża moc narzędzia umożliwia wprowadzenie go do codziennej pracy specjalistów z dużej korporacji.  

Jaki wariant wybrać?

Podsumowując, wybór wariantu usługi zależy między innymi od tego:

  • ile danych przetwarza na co dzień Twoja firma;
  • czy chcesz udostępniać raporty poza organizację,
  • a także czy cały zespół ma pracować nad tymi samymi danymi. 

Dwie pierwsze propozycje są idealne dla małych i średnich firm, które chcą wykorzystać możliwości Power BI, ale nie potrzebują najbardziej zaawansowanego rozwiązania typu Premium.

Power BI Desktop to wariant free, dzięki czemu jest świetny na początek, by zapoznać się z usługą i sprawdzić, czy odpowiada potrzebom firmy.

Z kolei wariant Pro jest rozbudowanym wariantem Desktop. Jest rozwiązaniem idealnym, jeśli wersja podstawowa sprawdziła się w przypadku modelu pracy Twojej firmy i chcesz wypróbować zaawansowane opcje.

Formularz zgłoszenia