Power BI – licencje i subskrypcje dla użytkowników biznesowych

Microsoft Power BI to zestaw narzędzi dedykowanych do analizy danych, działający w modelu on-premise oraz w chmurze. Z ich pomocą możliwe jest intuicyjne wizualizowanie oraz analizowanie danych firmowych. Są one dostępne w jednym miejscu, a dzięki wykorzystaniu Power BI Mobile także z poziomu urządzeń przenośnych. Jakie licencje i modele rozliczeń są dostępne dla użytkowników biznesowych?

Power BI – co oferuje?

Power BI pozwala łączyć dane pochodzące z wielu źródeł – baz danych, plików czy usług webowych, segregować je i analizować. Tworzenie atrakcyjnych wizualnie i interaktywnych raportów odbywa się szybko i intuicyjnie, a ich zakres można dowolnie modyfikować oraz udostępniać innym użytkownikom. Co ważne, nanoszenie różnego rodzaju zmian odbywa się w czasie rzeczywistym. Oznacza to znaczną oszczędność czasu względem wykonywania tych prac manualnie, a także skutecznie eliminuje ryzyko wystąpienia pomyłek.

Power BI dla użytkowników biznesowych

Użytkownicy biznesowi mogą używać usługi Microsoft Power BI do eksplorowania raportów i pulpitów nawigacyjnych, dzięki czemu są w stanie podejmować decyzje biznesowe oparte na danych. Jeśli od jakiegoś czasu korzystasz z usługi Power BI lub planujesz jej wdrożenie, prawdopodobnie odkryłeś, że istnieją pewne funkcje, które działają tylko wtedy, gdy masz określony typ licencji, subskrypcji lub uprawnień.

To, co możesz zrobić w usłudze Power BI, zależy od trzech rzeczy:

  • rodzaju licencji i subskrypcji, z której korzystasz,
  • miejsca przechowywania danych,
  • przypisanych ról i uprawnień.

Licencje Power BI

Każdy użytkownik usługi Power BI posiadać może darmową licencję, licencję Pro lub licencję Premium na użytkownika. Jeśli jesteś użytkownikiem biznesowym Power BI, najprawdopodobniej korzystasz z darmowej licencji, która jest zarządzana przez administratora Power BI.

Power BI Premium – pojemności

Wariant Premium w usłudze Power BI to subskrypcja organizacyjna, która zapewnia inny sposób przechowywania zawartości — w kontenerze wirtualnym nazywanym pojemnością. Dzięki pojemności Premium każda osoba, która posiada stosowne uprawnienia, niezależnie od tego, czy należy do Twojej organizacji, czy nie, może wyświetlać przechowywaną zawartość w Power BI Premium bez konieczności zakupu indywidualnych licencji Power BI Pro lub Premium licencji na użytkownika.

Osoba, która tworzy zawartość w pojemności usługi Premium, używa licencji usługi Pro do łączenia się ze źródłami danych, modelowania ich oraz tworzenia raportów i pulpitów nawigacyjnych. Użytkownik bez licencji Pro może z kolei uzyskać dostęp do obszaru roboczego w pojemności Power BI Premium, o ile ma przypisaną rolę w tym obszarze roboczym. W obrębie tych obszarów roboczych projektanci przypisują role takie jak:

  • osoba przeglądająca,
  • współautor,
  • członek,
  • administrator.

Role te określają zakres, w jakim współpracownicy mogą korzystać z zawartości.

Użytkownicy biznesowi Power BI

Sposób interakcji z usługą Power BI zależy od stanowiska pracy. Użytkownikiem biznesowym jest osoba, która otrzymuje od współpracowników zawartość w postaci pulpitów nawigacyjnych, raportów i aplikacji. Pracuje ona w wersji online lub w wersji mobilnej rozwiązania Power BI, przeglądając otrzymane raporty i analizy, ułatwiające podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych.

Oznacza to w praktyce, że użytkownik biznesowy nie ma z reguły dostępu do wszystkich funkcjonalności Microsoft Power BI. Ze względu na to, że pracuje z zawartością udostępnioną, potrzebuje tak naprawdę jednego z następujących elementów:

  • licencji Power BI Pro lub Premium na użytkownika (PPU),
  • subskrypcji usługi Power BI Premium dla firm, z opcją udostępniania zawartości z pojemności Premium.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniej licencji Power BI, skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać optymalne dla Twojego biznesu rozwiązanie, które sprawi, że analiza danych stanie się prosta i efektywna.