Najważniejsze trendy w analizie danych w 2024 roku

W ciągu ostatniej dekady analityka biznesowa (BI) przeszła niezwykłą rewolucję. Krajobraz zmienił się, gdy dane przeszły do sfery "big data", a przetwarzanie w chmurze stało się rzeczywistością dostępną dla wszystkich. W tej transformacyjnej podróży tradycyjne arkusze kalkulacyjne ustąpiły miejsca wizualizacjom danych i interaktywnym pulpitom nawigacyjnym. Pojawienie się samoobsługowej analityki zdemokratyzowało łańcuch danych, czyniąc zaawansowaną analitykę dostępną nie tylko dla analityków danych. Co czeka nas w 2024 roku w zakresie analizy danych i analityki biznesowej?

Analiza danych i analityka biznesowa w 2024 roku

Rok 2023 był kluczowym momentem dla branży analityki biznesowej, z pojawiającymi się trendami, które mają kształtować krajobraz w 2024 roku. Ewolucja narzędzi i strategii BI postępuje, a przyszłość analityki biznesowej rozwija się wraz z nowymi i interesującymi trendami.

Wkraczając w rok 2024, pytanie nie brzmi już, czy firmy potrzebują zwiększonego dostępu do analityki BI, ale jakie jest najlepsze rozwiązanie BI dla ich konkretnych potrzeb.

Personalizacja na pierwszym planie

W 2024 roku zauważalnym trendem będzie coraz większa personalizacja narzędzi i strategii BI. Firmy różnej wielkości dostrzegają potrzebę wprowadzania szytych na miarę rozwiązań BI, które dokładnie odpowiadają ich unikalnym wymaganiom.

Podejście „jedno rozwiązanie dla wszystkich” powoli zanika, robiąc miejsce dla rozwiązań BI dostosowanych do konkretnych branż, przepływów pracy i wyzwań. Zmiana ta oznacza odejście od ogólnej analityki na rzecz bardziej ukierunkowanego i wydajnego wykorzystania zasobów BI.

Rok bezpieczeństwa i odkrywania danych

Ponieważ firmy nieustannie wykorzystują moc danych, rok 2024 będzie czasem nadawania priorytetu bezpieczeństwu i odkrywaniu danych.

Priorytetem będą przejrzyste i bezpieczne dane, zapewniające integralność analiz i spostrzeżeń. Organizacje będą koncentrować się na rozbudowie własnej infrastruktury danych w celu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, wzmacniając tym samym wiarygodność generowanych przez BI wyników.

Jednocześnie zwiększony nacisk na odkrywanie umożliwi firmom wydobywanie ukrytych spostrzeżeń i trendów z danych, zapewniając bardziej kompleksowe zrozumienie ich potencjału.

Wspólna integracja BI i AI

Kolejnym ważnym trendem w 2024 roku jest połączenie współpracy BI i sztucznej inteligencji (AI). Konwergencja tych technologii umożliwi zespołom płynną pracę, dzielenie się spostrzeżeniami i wiedzą między działami.

Collaborative BI będzie wspierać kulturę wspólnego podejmowania decyzji, przełamując silosy i umożliwiając współpracę międzyfunkcyjną.

Integracja sztucznej inteligencji zwiększy możliwości analityczne narzędzi BI, automatyzując powtarzalne zadania i odkrywając wzorce, które mogą pozostać niezauważone przy użyciu tradycyjnych metod.

Nowoczesne oprogramowanie BI

Aby opowiadać fascynujące historie związane z danymi, w 2024 r. firmy będą sięgać po nowoczesne systemy BI, takie jak Microsoft Power BI lub Microsoft Fabric, które oferują oprogramowanie do tworzenia interaktywnych pulpitów nawigacyjnych i przeprowadzania analiz w czasie rzeczywistym bez zaawansowanej wiedzy technicznej.

Organizacje nie będą już tylko interesować się tym, czy wizualizacje usprawniają analizy; będą szukać najlepszych sposobów na przekazanie historii danych. Intuicyjne i wydajne oprogramowanie BI będzie miało kluczowe znaczenie w przekształcaniu złożonych zbiorów danych w łatwo przyswajalne i przydatne informacje.

Nacisk zostanie położony na stworzenie przyjaznego dla użytkownika interfejsu, który umożliwi interakcję z danymi i wyciąganie istotnych wniosków na każdym poziomie zaawansowania.

Rozpocznij nowy rok od praktycznej analizy danych!

Poruszając się po dynamicznym krajobrazie analizy danych i business intelligence w 2024 roku, przedstawione trendy wskazują na przyszłość, która będzie coraz bardziej spersonalizowana, bezpieczna, oparta na współpracy i zasilana zaawansowaną technologią.

Nadchodzący rok obiecuje nie tylko odpowiedzieć na pytanie „dlaczego” BI, ale także zapewnić firmom narzędzia i strategie, aby znaleźć odpowiedź na pytanie „jak”. Ewoluujący krajobraz BI to fascynująca przestrzeń, w której innowacje i działania adaptacyjne będą nadal napędzać istotne spostrzeżenia, prowadząc firmy do osiągnięcia wielkiego sukcesu w erze zdefiniowanej przez dane.

Specjaliści EBIS z przyjemnością pomogą Ci osiągnąć wszystkie cele związane z wdrażaniem systemów analitycznych, takich jak Power BI i Microsoft Fabric w 2024 roku. Nasze doświadczenie i kompetencje w zakresie doradztwa, wdrożeń, szkoleń czy utrzymania i rozwoju systemów zagwarantują kompleksowe procesy i stabilny rozwój.