Microsoft Azure – czym jest chmura Microsoftu?
2023-06-01 Z branży BI

Microsoft Azure – czym jest chmura Microsoftu?


Praca w chmurze zapewnia wyższą jakość przepływu informacji w firmie, usprawnienie komunikacji w zespole oraz przyspieszenie wykonywania zadań. Oczywiście firma Microsoft może pochwalić się swoją chmurą, czyli Microsoft Azure. Jakie są korzyści wynikające z używania tej usługi? Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto wprowadzić Microsoft Azure Cloud do swojej pracy, czytaj dalej.

Praca w chmurze, czyli zalety usługi Microsoft Azure

Chmura obliczeniowa to platforma online, do której może podłączyć się użytkownik dysponujący komputerem (lub innym urządzeniem) z dostępem do sieci. Chmura daje możliwość:

 • Uzyskania dostępu do umieszczanych w niej plików czy aplikacji;
 • Edycji plików w czasie rzeczywistym;
 • Umieszczania w niej materiałów;
 • Udostępniania wybranych danych innym użytkownikom.

Co to jest Azure?

Azure, jak wcześniej zasygnalizowaliśmy, to chmura obliczeniowa Microsoft działająca od 2010 roku (na początku pod nazwą Windows Azure). 

Jest chmurą hybrydową, ma dużą moc obliczeniową, jest wydajna programistycznie i ma solidne zabezpieczenia. Dzięki temu umieszczane w niej dane są bezpieczne, a praca na nich odbywa się szybko i sprawnie. 

Połączenie się z chmurą jest bezpłatne. Objęte kosztami jest zużywanie danych, więc nie płacisz za nic z góry. 

Część produktów Azure jest bezpłatna, więc jeśli chcesz na początku tylko wypróbować jej usługi bądź produkty, jest taka możliwość. 

Azure jest rozwiązaniem nie tylko dla środowiska Windows, ale także dla technologii open source.

Jak wskazuje firma Microsoft, aż 95% przedsiębiorstw z listy Fortune 500 wykorzystuje tę chmurę do pracy. 

Jakie branże wykorzystują chmurę Azure?

Azure firmy Microsoft to rozwiązanie, które doceniają różne branże i właściwie każda może wykorzystać funkcjonalności usługi w swojej pracy. 

Branże i sektory, dla których Azure jest strzałem w dziesiątkę to m.in.:

 • Branża medyczna, opieka zdrowotna;
 • Usługi finansowe;
 • Handel, np. sklepy online;
 • Usługi informatyczne;
 • Telekomunikacja, media i inne.

Dzięki licznym produktom i usługom, jakie oferuje Azure, każda branża może wykorzystać chmurę do usprawnienia swojej pracy.

Produkty Azure

Nie bez powodu umieszczamy artykuł poświęcony chmurze Azure na tym blogu. Platforma oferuje wiele rozwiązań, wśród których znajdziesz m.in. poniższe narzędzia analityczne:

 • Power BI;
 • Azure Operator Insights;
 • Azure Databricks;
 • Data Catalog.

Poza usługami służącymi do analizy danych, dostępne są również inne produkty wykorzystujące SI, narzędzia obliczeniowe czy deweloperskie.

Microsoft udostępnia sporo produktów przydatnych podczas pracy, o czym wspominaliśmy w artykule o Power Apps (służy do tworzenia aplikacji od zera lub z pomocą gotowych szablonów) czy Microsoft Power Platform (czyli platformy, w której skład wchodzi wspomniana usługa Power Apps i inne narzędzia). 

Warto zorientować się, jakie dodatkowe rozwiązania są dostępne. Dzięki temu możliwe jest zbudowanie swojego idealnego środowiska pracy w firmie

Azure, czyli rozwiązania dla Twojej firmy

Dzięki wykorzystaniu narzędzi z Microsoft Cloud uda Ci się przygotować przestrzeń do efektywnej pracy w zespole. Wszelki przesył plików, komunikacja między specjalistami czy analiza danych będą szybsze i wygodniejsze.

Dostęp do materiałów i możliwość edycji w czasie rzeczywistym sprawiają, że działania nad projektami znacznie przyspieszają, szczególnie w dobie powszechnej pracy zdalnej. 

Dlatego wykorzystanie chmury Azure firmy Microsoft to znakomite rozwiązanie w sektorze analitycznym i nie tylko. 
 

Formularz zgłoszenia