Ile zarabia analityk biznesowy?

Analityk biznesowy to wysoko wykwalifikowany specjalista, który na podstawie dostępnych informacji wyciąga wnioski dotyczące optymalnych z punktu widzenia firmy kierunków działań i sposobów ich realizacji. Wykorzystując programistyczne narzędzia klasy BI, jest swego rodzaju pomostem, łączącym świat technologii informatycznych ze światem biznesu. Na jakie zarobki może liczyć?

Analityk biznesowy – jakie ma szanse na zatrudnienie?

Zapotrzebowanie na analityków biznesowych systematycznie rośnie. Przyczynia się do tego dynamiczny wzrost wykorzystania w procesach biznesowych tzw. „big data”, czyli wielkich zbiorów danych. Ich przetwarzanie jest skomplikowane, jednak może dostarczyć wiedzy o preferencjach oraz oczekiwaniach konsumentów i klientów, której nie dałoby się pozyskać innymi metodami.

Do obróbki olbrzymich ilości informacji z różnych źródeł służą systemy analizy danych, czyli zaawansowane programy komputerowe o możliwościach wielokrotnie większych niż znany w każdej firmie arkusz kalkulacyjny Excel. Proces przekształcania pozyskanych informacji w praktyczną wiedzę określany jest mianem analityki biznesowej (Business Intelligence), w skrócie BI. Liderem tego typu rozwiązań jest amerykański koncern Microsoft i jego platforma Power BI.

Analityk biznesowy jest osobą, która poniekąd łączy świat nowoczesnych technologii ze światem biznesu, umiejętności techniczne z logicznym myśleniem, rozwiązywaniem problemów, wyciąganiem wniosków i przewidywaniem na tej podstawie rozwoju wydarzeń. Przeprowadzona przez niego analiza danych pozwala przyśpieszyć i usprawnić realizację postawionych przed całym zespołem zadań,

Analityk biznesowy – zarobki

Zgodnie z raportem największego polskiego portalu rekrutacyjnego pracuj.pl, opracowanym na podstawie ankiet wypełnionych przez użytkowników, średnie zarobki analityków biznesowych kształtują się na poziomie 11 tys. zł brutto (ok. 8,7 tys. zł netto na umowie o pracę), czyli są prawie dwukrotnie wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Dodatkowo, zatrudnieni na tym stanowisku mogą liczyć na szereg benefitów pozapłacowych. Najczęstsze z nich to:

  • prywatna opieka medyczna (77% wskazań),
  • dofinansowanie zajęć sportowych (57%),
  • dofinansowanie szkoleń i kursów (36%),
  • dodatkowe ubezpieczenie na życie (36%).

Warto również wspomnieć, że 79% analityków zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę, ale tylko 6% otrzymuje comiesięczne premie.

Na wysokość świadczeń wpływa oczywiście staż pracy – początkujący analityk zarobi znacznie mniej niż osoba z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie oraz wielkość firmy – międzynarodowe korporacje zazwyczaj płacą znacznie więcej niż krajowe, średniej wielkości firmy. Zróżnicowanie zarobków odnotowano również w odniesieniu do lokalizacji przedsiębiorstwa – nawet firmy z tej samej branży mogą płacić inne stawki zatrudnionym w Warszawie, Łodzi czy Szczecinie.

Od analityków biznesowych nie wymaga się wykształcenia technicznego, chociaż podstawowa znajomość funkcjonowania systemów informatycznych i oprogramowania będzie dużym atutem. Wiedza taka na pewno przyda się w kontakcie z zaawansowanymi systemami, takimi jak Microsoft Power BI, które dla analityka są podstawowym narzędziem pracy.

Analityk biznesowy – oferty pracy

Jeśli chcesz rozpocząć pracę jako analityk biznesowy, zachęcamy do śledzenia ofert na naszej stronie ebisgroup.com/pl. W zakładce kariera znajdują się aktualne oferty pracy – dla analityków, BI deweloperów i inne. Możesz także wysłać do nas swoje CV. Jeśli Twoje doświadczenie i umiejętności okażą się interesujące, z pewnością się odezwiemy!