Do czego służy Power BI?

Microsoft Power Business Intelligence, w skrócie Power BI, to rozbudowane narzędzie analityczne, dzięki któremu firmy mogą gromadzić, analizować i wizualizować dane. Daje im lepszy wgląd w ich działalność oraz pozwala na podejmowanie bardziej świadomych decyzji w oparciu o rzeczywiste dane. Rozważasz wdrożenie platformy, z pomocą której wydobędziesz z danych przydatne informacje? Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest flagowe oprogramowanie BI firmy Microsoft - Power BI.

Czym jest Power BI?

Power BI, a właściwie Microsoft Power Business Intelligence, to narzędzie analityczne składające się z szeregu aplikacji i usług klasy Business Intelligence. W znacznej mierze jest to system oparty na chmurze obliczeniowej, pomagający firmom z różnych branż gromadzić, przetwarzać i analizować dane pochodzące z rozmaitych źródeł za pomocą przyjaznego dla użytkownika interfejsu. Power BI jest obecnie najbardziej znanym narzędziem dotyczącym analizy biznesowej.

Jak zbudowany jest system Power BI od Microsoft?

W ramach pakietu Power BI wyróżniamy trzy jego najważniejsze elementy.

  1. Power BI Desktop, czyli bezpłatna aplikacja instalowana na komputerze z systemem Windows, przeznaczona jest do tworzenia raportów.
  2. Power BI Online pozwala na wygodne przeglądanie raportów i interakcję z nimi w dowolnym miejscu i czasie. Jest to wersja programu na telefony i tablety.
  3. Z kolei Power BI Service to bezpieczna, hostowana usługa w chmurze firmy Microsoft, która umożliwia przeglądanie pulpitów, raportów i aplikacji Power BI za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnych dla systemów Windows, iOS i Android. Raporty lub ich elementy mogą być następnie udostępniane innym użytkownikom w danej organizacji.

Do czego służy Power BI?

Dane są siłą napędową nowoczesnych przedsiębiorstw. Większa niż kiedykolwiek wcześniej ilość generowanych informacji nie ma znaczenia, jeśli nie są one poddawane odpowiedniej obróbce. Z pomocą organizacjom, które chcą podejmować decyzje w oparciu o rzeczywiste dane, przychodzi oprogramowanie klasy business intelligence, takie jak Microsoft Power BI.

Zastosowanie Power BI niesie ze sobą szereg korzyści. Do najważniejszych z nich należy możliwość importowania olbrzymich ilości danych, z których przetworzeniem nie jest w stanie poradzić sobie większość innych dostępnych dotychczas platform. Wbudowane w system

funkcje uczenia maszynowego umożliwiają analizowanie danych w wydajny sposób, przez co ułatwiają dostrzeganie istotnych trendów i tworzenie trafnych prognoz.

Power BI uczy również dobrych praktyk zakresie wizualizacji danych. Stworzone z jego pomocą analizy są bardzo interaktywne i zrozumiałe dla każdego. Łatwe jest również dzielenie się przygotowanymi raportami przez ich publikowanie i udostępnianie. Power BI został wyposażony w intuicyjny interfejs, który sprawia, że jest to narzędzie znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika i łatwiejsze w nawigacji w porównaniu ze skomplikowanymi arkuszami kalkulacyjnymi czy systemami ERP. Za sprawą atrakcyjnej wizualizacji danych dużo szybciej można je analizować i wyciągać wnioski.

Power BI gwarantuje bezpieczeństwo danych poprzez kontrolę nad dostępem zarówno wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Co ważne, platforma analityczna od Microsoft jest nieustannie rozwijana. Dzięki temu użytkownicy systemy mają dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań  Business Intelligence. Power BI to przy tym narzędzie dostępne kosztowo – organizacje mogą elastycznie dopasowywać system zależnie od swoich potrzeb i rozmiarów gromadzonych danych.

Microsoft Power BI – integracje

Jedną z głównych zalet Power BI jest możliwość swobodnej integracji z popularnymi aplikacjami, które wykorzystywane są w różnych aspektach działalności organizacji. Należą do nich między innymi SharePoint, Office 365 i Dynamics 365, a także z inne produkty poza ekosystemem Microsoftu, w tym: Azure SQL, Stream Analytics, Salesforce, GitHub, Google Analytics, Spark, Hadoop czy MailChimp. Program umożliwia automatyczne pobieranie danych z konkretnych źródeł, co znacznie przyspiesza tworzenie raportów.

Co można zrobić w Power BI?

Jakie funkcjonalności oferuje Microsoft Power BI? Narzędzie do analizy biznesowej umożliwia pobieranie danych z wielu systemów jednocześnie. Kluczową funkcją Power BI jest opcja przetwarzania danych pochodzących z wielu rozmaitych źródeł. W tym z: arkuszy kalkulacyjnych, programów księgowych, ERP, oprogramowania handlowego, CRM czy systemów do zarządzania projektami. Oprócz tego system pozwala na sprawne połączenie z hurtowniami danych w ramach ekosystemu Microsoft czy też z lokalnymi bazami SQL. Z pomocą Power BI możliwe jest tworzenie pulpitów managerskich, które pozwalają na bieżąco monitorować wskaźniki istotne z perspektywy danej organizacji (tzw. KPI). To jednak nie koniec, bo możliwości Power BI są stale rozbudowywane, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i oczekiwaniom firm.

Jak wdrożyć Power BI?

Nowoczesne narzędzie analityczne od Microsoft to olbrzymie udogodnienie dla firm chcących sprawnie zarządzać gromadzonymi danymi. Aby spełniały one zadania, powinny być idealnie dopasowane do potrzeb i oczekiwań danej organizacji. W EBIS wprowadzamy aplikację Power BI w oparciu o indywidualną, przygotowaną dla danego klienta ofertę wdrożeniową.

Planujesz wprowadzenie Power BI w swojej firmie? Zapraszamy do kontaktu – niezobowiązująco przedstawimy możliwości systemu oraz nasze kompetencje w jego zakresie.

EBIS – Złoty Partner Microsoft

Firma EBIS należy do grona partnerów Microsoft o statusie Microsoft Gold Certified Partner. Dzięki prestiżowemu wyróżnieniu mamy pełny dostęp do zasobów i technologii Microsoft, a także wsparcia technicznego, marketingowego oraz biznesowego. Nasi konsultanci dysponują szerokimi umiejętnościami w zakresie analityki biznesowej i z zaangażowaniem wdrażają rozwiązania BI.

Prowadzimy również szkolenia, które obejmują doradztwo w kwestii optymalnego wykorzystania usług oferowanych przez system Power Bi oraz pomoc w przygotowaniu pierwszych raportów, tabel i wykresów.