Dlaczego Microsoft Power BI jest lepszy od innych narzędzi BI?

Gromadzisz i analizujesz dane, a więc potrzebujesz sprawnego narzędzia business intelligence, które usprawni Twoją pracę i pomoże opracować czytelne raporty. Jednym z takich narzędzi jest Microsoft Power BI. Zobacz, dlaczego jest lepsze od innych programów w tej klasie.

Narzędzia BI – jak wspierają biznes?

Narzędzia klasy business intelligence pomagają przedsiębiorcom przekształcać chaotyczne zbiory danych w poukładane, przejrzyste i przydatne raporty oraz wizualizacje. Dzięki temu mogą wydobywać oni z danych kluczowe informacje i tym samym podejmować lepsze, świadome decyzje biznesowe – i to w różnych obszarach. Zaczynając od decyzji o opłacalności utrzymania produktu w sprzedaży, a kończąc na wdrożeniu benefitu pracowniczego, poprzedzonego badaniem zadowolenia z pracy.

Jak widać, analiza danych przydaje się w różnych dziedzinach biznesu. Co istotne, samych narzędzi klasy business intelligence jest na rynku przynajmniej kilka, a tworzą je tacy giganci technologiczni jak chociażby Oracle czy Microsoft. Ale zostańmy przy tym drugim. System stworzony przez Microsoft nazywa się Power BI. Do czego służy? I dlaczego jest lepszy od innych narzędzi do analizy firmowych danych?

Microsoft Power BI – najlepszy w swojej klasie

Microsoft Power BI nie jest zwykłym narzędziem klasy business intelligence. To kompleksowy system, a więc składa się z wielu przydatnych i powiązanych ze sobą zasobów – od oprogramowania, które umożliwia tworzenie aplikacji, przez narzędzie do automatyzacji przepływów pracy, aż po Microsoft 365. Do tego Power BI działa w Azure, czyli chmurze autorstwa Microsoftu, i w działaniu wykorzystuje uczenie maszynowe.

Ale przede wszystkim Microsoft Power BI pozwala użytkownikom w wygodny sposób przetwarzać dane w przydatne informacje biznesowe, które następnie mogą wykorzystać do podejmowania decyzji. Celowo piszę „w wygodny sposób”, bo użytkownicy mogą korzystać z Power BI na różnych urządzeniach i w różnych miejscach.

Power BI dostępne jest:

  • w wersji desktopowej na urządzenia z systemem Windows – Power BI Desktop,
  • jako narzędzie SaaS, czyli narzędzie działające w chmurze – Power BI,
  • w wersji na urządzenia mobilne dla systemów Windows, iOS i Android.

Dlaczego Microsoft Power BI jest lepsze od innych narzędzi BI?

SelectHub przeanalizowało 168 narzędzi do analizowania danych, wśród których znalazły się mniej, jak i bardziej popularne platformy BI – od Tableau i Sisense, przez SAS Visual Analytics i Qlik Sense, po Oracle Analytics Cloud i Microsoft Power BI. Analizując przydatność każdego z systemów, SelectHub wzięło pod uwagę kilka aspektów, między innymi wykorzystanie maszynowego uczenia w procesie analizy danych, wygodę w użytkowaniu dashboardu i przejrzystość prezentowanych danych, cyberbezpieczeństwo, wsparcie użytkowników oraz integrację z innymi narzędziami.

W ogólnym rozrachunku Microsoft Power BI uzyskało najwyższą notę wynoszącą aż 90 punktów. Tym samym system do analizy danych firmowych opracowany przez giganta technologicznego z Redmond wyprzedził Oracle Analytics Cloud o 3 punkty, SAS Visual Analytics o 8 punktów, a Tableau nawet o 10. Można więc obiektywnie stwierdzić, że Power BI bije na głowę inne narzędzia klasy business intelligence.

4 czynniki, które sprawiają, że Power BI nie ma sobie równych

Co konkretnie sprawia, że Microsoft Power BI jest tak cenionym narzędziem przez użytkowników. Oto 4 obszary, w których Power BI jest lepsze od konkurentów.

1. Łatwość w użytkowaniu

Dla wielu osób niezwiązanych z big data „łatwość w użytkowaniu” nie jest pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, słysząc business intelligence czy analiza danych. Pojęcia te częściej raczej onieśmielają niż napawają optymizmem. Zupełnie niepotrzebnie, bo Microsoft Power BI jest stosunkowo prostym w użyciu narzędziem, które nie wymaga skomplikowanego i długiego treningu umiejętności obsługi. Każdy pracownik w firmie – nawet taki, który wcześniej nie miał do czynienia z bazami danych i programowaniem – jest w stanie z łatwością korzystać z Microsoft Power BI już po 2 dniach użytkowania systemu. Jest to możliwe między innymi dzięki sztucznej inteligencji, która podpowiada, z jakich źródeł danych skorzystać i których atrybutów raportowania użyć. Do tego duża część narzędzi Power BI działa na zasadzie „drag and drop”.

2. Self-service, czyli genialne samouczki

Popularność Microsoft Power BI sprawiła, że w internecie dostępnych jest wiele darmowych i płatnych instruktaży, wyjaśniających krok po kroku jak korzystać z tego narzędzia. Prawdopodobnie jednak nie będziesz musiał sięgać po zewnętrzne poradniki, ponieważ już Microsoft takie opracował – są bezpłatne i świetnie przygotowane. Do tego zostały uporządkowane w czytelny spis treści – a możesz go znaleźć pod tym linkiem. Jeśli jednak wolisz uczyć się z wideo, to również masz taką możliwość, ponieważ na oficjalnym kanale Microsoft Power BI znajdziesz materiały wideo omawiające platformę.

Wdrażając natomiast Microsoft Power BI z nasza pomocą, zyskujesz wsparcie naszych konsultantów, którzy w ramach usługi przeszkolą także Twoich pracowników z konfiguracji i obsługi systemu.

3. Integracja z wieloma narzędziami i źródłami danych

Microsoft Power BI to również kompleksowość programu i łatwość integracji z innymi systemami. Zacznijmy od ekosystemu Microsoftu. Narzędzie działa nie tylko z popularnymi narzędziami biurowymi, jak MS Excel czy MS PowerPoint, ale też z Power Automate, które pozwala użytkownikom łączyć dane z Power BI i automatyzować powtarzalne czynności i procesy, co przekłada się na efektywność pracy oraz z Power Apps, które to służy do łatwego budowania aplikacji. Jakby tego było mało, to Power BI integruje się również z zewnętrznymi źródłami danych, np. Salesforce, Oracle czy Facebook.

4. Czytelne raporty i jasne wnioski

Microsoft Power BI pozwala nie tylko analizować dane, ale też przekształcać je w wizualizacje, z których łatwo wyciągnąć przydatne informacje. Z jednej strony usługa zawiera gotowe szablony, w które można „wsadzić” dane, a z drugiej pozwala na przekształcanie wykresów, map, tabeli, słupków (i innych wizualnych form prezentowania danych) w spersonalizowane raporty, które są nie tylko pełne informacji, ale też wyglądają czytelnie i estetycznie, dzięki czemu praca z nimi jest przyjemna.

Dlaczego warto wybrać Power BI?

Tak znacząca wszechstronność systemu Microsoft Power BI sprawia, że narzędzie to sprawdza się w różnych branżach i sektorach biznesu. Stałe aktualizacje oraz skupiona wokół społeczność są natomiast gwarancją bezproblemowego działania Power BI oraz możliwości otrzymania wsparcia w razie potrzeby.

Jeśli jesteś zainteresowany wdrożeniem Microsoft Power BI w swojej firmie – napisz do nas! EBIS ma status Złotego Partnera Microsoft, a nasi konsultanci mogą pochwalić się wieloma certyfikatami oraz zrealizowanymi wdrożeniami. Zyskujesz więc pewność, że zaproponowane rozwiązanie klasy business intelligence będzie skrojone dokładnie na miarę Twoich potrzeb!