Czym jest analityka biznesowa?
2023-05-18 Z branży BI

Czym jest analityka biznesowa?


Dziedzina, jaką jest analityka biznesowa, to przyszłościowa i obiecująca ścieżka kariery, dlatego wiele osób wybiera studia z tej dziedziny. Wiele firm decyduje się na współpracę z analitykiem bądź na wykorzystanie specjalistycznych narzędzi analitycznych. Dlatego jest to bardzo ważny element codziennej pracy w IT, a także innych gałęziach biznesu. Pomaga w codziennym prowadzeniu firmy, a na dodatek wspiera przedsiębiorców w podejmowaniu poważnych i długofalowych decyzji. W tym tekście przybliżymy Ci zagadnienie analityki biznesowej oraz korzyści, jakie jej wykorzystanie przynosi firmom i projektom.

Co to jest analityka biznesowa?

Analityka biznesowa to dziedzina nauki zajmująca się analizą danych, mająca na celu usprawnienie procesów, zwiększenie przychodów oraz wytyczenie ścieżek dalszego rozwoju firmy.

Pracą z danymi zajmuje się analityk biznesowy. Analityk biznesowy to osoba, która dzięki znajomości narzędzi i systemów informatycznych przetwarza, porządkuje i interpretuje dane. 

Efektem prowadzonych analiz są wizualizacje i interaktywne raporty wspierające firmy w codziennej pracy. 

Dobry analityk biznesowy dysponuje odpowiednimi cechami charakteru, ale także określonymi umiejętnościami. Praca z narzędziami informatycznymi nie powinna sprawiać mu kłopotu. Powinien mieć rozwinięty zarówno zmysł techniczny, jak i kreatywność. 

Power BI, czyli narzędzia do analizy danych

Power BI, czyli narzędzie Business Intelligence firmy Microsoft, to cenna pomoc w pracy analitycznej w biznesie. To narzędzie typu real-time, które dzięki osadzeniu w chmurze (i nie tylko) daje możliwość elastycznej analizy pozyskiwanych danych. 

Na co pozwala narzędzie Power BI w biznesie?

 • Na zarządzanie danymi pozyskiwanymi z różnych źródeł;
 • Porządkowanie danych, tworzenie intuicyjnych wizualizacji;
 • Przetwarzanie informacji i interpretację wyników;
 • Tworzenie raportów.

Praca z bazami danych jest podstawą dla skutecznego prowadzenia biznesu. O tym, dlaczego tak jest, przeczytasz w dalszej części tekstu.

Warto wprowadzić do swojej codziennej pracy analitykę biznesową opartą na systemach informatycznych umożliwiających zarządzanie informacjami. 

Narzędzie Power BI dostępne jest w kilku wariantach:

 • Power BI Desktop,
 • Power BI Pro,
 • Power BI Premium.

Wybierz rodzaj, który najbardziej odpowiada modelowi pracy w Twojej firmie. 

Jak analityka biznesowa pomaga w pracy ze zbiorami danych?

Przejdźmy do konkretów. Jak analityka wpływa na prowadzenie biznesu?

 • Praca na twardych danych usprawnia procesy decyzyjne. Eliminuje błądzenie po omacku w poszukiwaniu rozwiązań. Dobrze odczytane dane często dają gotowe odpowiedzi.
 • Narzędzia do pracy z danymi pozwalają na szybkie zestawienie różnych źródeł i kontrolowanie opłacalności procesów i działań.
 • Analityka optymalizuje wiele aspektów pracy firm. Pozwala na znalezienie najlepszych dróg rozwoju i skupienie się na tym, co najbardziej korzystne.
 • Pozwala na śledzenie postępów we wdrożonych procesach.
 • Daje możliwość lepszego określenia budżetu na poszczególne działania. Wpływa to pozytywnie na ogólną sytuację finansową przedsiębiorstwa. 
 • Pozwala odkryć nowe opłacalne rynki i lepiej określić profil idealnego klienta.
 • Analityka wyznacza nowe obiecujące kierunki działań.
 • Upraszcza i przyspiesza decyzje biznesowe dzięki dostarczaniu wizualizacji danych. 

Korzyści dla firmy wynikające z wykorzystania narzędzi do zarządzania danymi są wyjątkowo liczne.

Narzędzia pozwalają ocenić dotychczasowe działania i ich opłacalność, a także – dzięki dostępowi do informacji – umożliwiają przeprowadzenie skutecznych analiz predykcyjnych.

Analityka biznesowa jako sposób na lepszą organizację pracy firmy

Jeśli prowadzisz swoją firmę, dostrzegasz chaos decyzyjny lub organizacyjny, to znak, że potrzebujesz systemu do analizy danych. 

Analityka to proces oparty o dane pozyskiwane z różnych źródeł. Pozwala na przetwarzanie i interpretację materiałów, co jest punktem wyjścia dla identyfikacji trendów, wzorców i innych danych, które mogą być użyteczne w podejmowaniu decyzji biznesowych.

Analityka obejmuje szeroki zakres działań, od zbierania i analizowania uzyskanych danych po tworzenie raportów i rekomendacji dla menedżerów i innych partnerów biznesowych czy klientów.  

Najlepiej, gdy jest oparta o specjalistyczne narzędzia, takie jak Power BI. Dzięki nim praca nad danymi jest szybka, intuicyjna i daje przydatne informacje. 

Formularz zgłoszenia