Czy analiza danych może pomóc podczas pandemii koronawirusa?

W ostatnim czasie tematem, który dominuje w mediach, jest koronawirus. Nic w tym dziwnego – stan pandemii ostatni raz był ogłoszony przez WHO w 2009 roku. Czy w takich sytuacjach nowe technologie wraz z analizą danych są pomocne?

Koronawirus – co o nim wiemy?

Koronawirus SARS-CoV-2, którego pierwotne źródło zlokalizowane jest w Chinach, wywołuje chorobę znaną jako COVID-19. Objęła ona swoim zasięgiem już ponad 100 państw na całym świecie. Mamy także coraz więcej potwierdzonych przypadków zachorowań w Polsce. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową i w ciągu ostatniego weekendu liczba zachorowań przekroczyła 100 000 przypadków.

Choć w historii nie jest to pierwszy przypadek globalnego zagrożenia spowodowanego wirusem, to jednak z całą pewnością można stwierdzić, że tempo jego rozprzestrzeniania oraz brak wypracowanych i pewnych metod leczenia przynoszą wiele obaw. W walce z COVID-19 mogą pomóc nowe technologie – sztuczna inteligencja i zaawansowane systemy do analizy danych. Dzięki nim możliwe staje się lepsze:

Prognozowanie zjawisk z pomocą sztucznej inteligencji

Im lepiej możemy śledzić dane na temat wirusa, tym szybciej możemy z nim walczyć. Analizując raporty informacyjne, platformy mediów społecznościowych czy publikacje rządowe, sztuczna inteligencja może nauczyć się wykrywać epidemię. Usługę taką oferuje przykładowo kanadyjski startup BlueDot. Jak się okazuje, AI BlueDot ostrzegało przed zagrożeniem na kilka dni przed wydaniem publicznych ostrzeżeń przez Centers for Disease Control and Prevention czy Światową Organizację Zdrowia.

Śledzenie epidemii dzięki Power BI

Równie ważne, jak wykrywanie negatywnych zjawisk, jest ich śledzenie. W lepszym monitorowaniu sytuacji sprawnie pomaga analiza danych oraz systemy do ich analizy takie jak Power BI. Przykładowo opracowana przez EBIS interaktywna mapa prezentuje nie tylko miejsca, gdzie wykryto zakażenia COVID-19, ale także przedstawia dane dotyczące liczby zachorowań, zgonów i wyzdrowień. Wszystkie informacje przedstawione w raporcie aktualizowane są automatycznie na podstawie danych udostępnianych przez GitHub. Dzięki temu można dokładnie analizować, jak choroba rozprzestrzenia się w kolejnych państwach i wyczekiwać tendencji spadkowych. Dodatkowo dane mogą być przedstawiane w formie interaktywnej mapy lub wykresów. Co ważne, wszystkie dane są dostępne w jednym miejscu, wraz z procentową analizą skali zachorowań. Każdy więc, kto chce być na bieżąco z najnowszym stanem zakażeń COVID-19 może sprawdzać dane w raporcie.

Diagnostyka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Firma Infervision, zajmująca się sztuczną inteligencją, wprowadziła na rynek dedykowane rozwiązanie, które pomaga pracownikom pierwszej linii opieki zdrowotnej skutecznie wykrywać i monitorować koronawirusa. Oddziały obrazowania w placówkach służby zdrowia są w ostatnim czasie szczególnie obciążone zwiększonym nakładem pracy spowodowanym przez wirusa. Rozwiązanie to zwiększa szybkość diagnostyki TK. Z kolei chiński gigant handlu elektronicznego Alibaba stworzył system diagnostyczny zasilany sztuczną inteligencją, który, jak twierdzą, z 96% dokładnością diagnozuje COVID-19 w kilka sekund.

To jeszcze nie wszystkie przykłady zastosowania nowych technologii do walki z pandemią. Chińska firma Terra Drone używa swoich bezzałogowych statków powietrznych do transportu próbek medycznych czy patrolowania przestrzeni publicznych i kontrolowania osób poddanych kwarantannie. Drony okazały się też ratunkiem wobec niedoboru personelu zaangażowanego niemal 24h/7 na pierwszej linii frontu w walce z COVID-19. Oprogramowanie firmy SenseTime do bezdotykowego pomiaru temperatury zostało wdrożone na stacjach metra, w szkołach oraz w domach kultury w Pekinie, Szanghaju i Shenzhen. Z kolei zasoby obliczeniowe w chmurze i superkomputery kilku dużych firm technologicznych, takich jak Tencent, DiDi i Huawei, są wykorzystywane przez badaczy do szybkiego opracowania leku lub szczepionki na koronawirusa. Szybkość, z jaką systemy te pracują, jest o wiele większa niż standardowe przetwarzanie danych w arkuszach kalkulacyjnych.

Jak więc widać na powyższych przykładach, w pandemii, takiej jak COVID-19, zaawansowane technologie oparte na sztucznej inteligencji oraz analizie danych są bardzo pomocne. Pozostaje nam mieć nadzieję, że poprzez połączenie globalnych sił, niebawem będziemy mogli liczyć na znaczną poprawę sytuacji.