Biegnij z nami po oddech! EBIS partnerem wydarzenia
2019-05-14 Aktualności

Biegnij z nami po oddech! EBIS partnerem wydarzenia


Już 19 maja 2019 roku w Wołowicach, koło Krakowa, wystartuje „I Piastowski Bieg po Oddech”, czyli wyjątkowa inicjatywa, której organizatorzy za swój cel statutowy przyjęli pomoc chorym na mukowiscydozę - najczęściej występującą chorobę rzadką w Polsce. EBIS miał przyjemność zostać partnerem tego wydarzenia.

Dlaczego zaangażowaliśmy się w ten projekt?

Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna wyniszczająca cały organizm. W swoim przebiegu upośledza pracę wszystkich narządów posiadających gruczoły śluzowe. W efekcie wpływa najczęściej na zaburzeniach pracy przewodów: pokarmowego i oddechowego, w szczególności na pracę: płuc, nerek, wątroby, trzustki oraz jelit. Jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych na świecie, szczególnie wśród Europejczyków.

Zarówno długość, jak i jakość życia chorego zależą w dużym stopniu od jego dostępu do leków najnowszej generacji oraz efektywnej rehabilitacji. Zabiegi takie wymagają specjalistycznego sprzętu. Celem „I Piastowskiego Biegu po Oddech” jest zgromadzenie środków potrzebnych m.in. na jego zakup oraz wsparcie w sfinansowaniu niezbędnych leków.

EBIS, zostając partnerem wydarzenia, chce wesprzeć osoby chorujące na mukowiscydozę oraz przyczynić się do wzrostu świadomości społecznej na temat trudności, z jakimi na co dzień osoby chore muszą się zmagać.

Organizatorzy i sponsorzy

Organizatorami inicjatywy są Gmina Czernichów, Klub Sportowy Piast-Farmina oraz Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. W promocję wydarzenia angażują się także sami chorzy, ich rodziny oraz przyjaciele, licząc na wzrost świadomości specyfiki tej choroby wśród innych.

Warto dodać, że ambasadorem biegu została czternastokrotna złota medalistka igrzysk Polski w snowboardzie - Jagna Marczułajtis-Walczak , a gościem honorowym, znany i lubiany aktor - Andrzej Grabowski.

Podczas biegu będzie można także wziąć udział w imprezie towarzyszącej „Nie biegasz? Przyjdź!”. To rodzinny piknik, z zaplanowanymi atrakcjami, konkursami, DJ-em , konferansjerem oraz występami zespołu muzycznego. Warto więc przyjść całą rodziną, spędzić miło czas na łonie natury i wesprzeć chorych na mukowiscydozę.

Więcej informacji na temat biegu znajdziesz na stronie: http://piastowskibieg.ptwm.org.pl/